Mobilné telefóny majú jednu nepopierateľnú kladnú vlastnosť. Môžeme sa vďaka nim kedykoľvek a kdekoľvek spojiť s kýmkoľvek. Súbežne s tým im ale nemožno uprieť ani mnohé negatíva – jedným z nich je neblahý vplyv na náš osobný život.
Stačí sa rozhliadnuť okolo seba a je jasné, že mobily vládnu svetu, píše portál novinky.cz. V metre, električke, na stanici, ale aj na dovolenke či pri chôdzi po ulici – tam všade ľudia hľadia do svojich prístrojov. V okamihoch, keď nie je čo iné robiť, na tom nie je nič zlé, tie ale rozhodne nezaberajú dlhé desiatky minút, alebo dokonca hodiny, po ktoré tak mnohí robia.
Je logické, že potom nejako „nezostáva čas“ na osobnú komunikáciu s kýmkoľvek. Vidieť tak partnerov, ako sedia napríklad v reštaurácii a obaja hľadia do svojho prístroja, namiesto aby sa rozprávali, nie je ničím výnimočným. Bohužiaľ rovnaké správanie sa odohráva aj doma za zatvorenými dverami. A práve také chvíle vzťahy zásadne narúšajú.
Ako pre server Psychology Today vysvetľuje párová terapeutka Elizabeth Earnshawová, mobil začne byť problémom vo chvíli, keď sa z neho stáva tzv. „prostriedok chronického odvracania“. Ako zistil výskum párového špecialistu Johna Gottmana, v šťastných a spokojných vzťahoch sa k sebe ľudia v páre „obracajú“ v 86 percentách denného času. Znamená to, že keď jeden partner „ponúkne“ spojenie, napríklad sa na niečo spýta alebo niečo okomentuje, ten druhý na to zareaguje.
A je jedno, či ide o chvíľkové „spojenie“, napríklad v reakcii na počasie (ale napríklad aj len úsmev, ktorý jeden druhému oplatí), alebo chce jeden z partnerov pomôcť s niečím časovo náročnejším. Pozitívna odozva na to vytvára párové spojenie. Dvojice, ktoré sú najmenej šťastné, také silné spojenie nemajú. Akonáhle jeden z páru spojení ponúkne, druhý na to mnohokrát nereaguje. A práve v takých chvíľach býva hlavným vinníkom mobilný telefón.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)