fbpx

Množstvo mladých Slovákov sa spolieha na „mamahotel“. Ako sa odraziť a začať úspešne zarábať

Zdroj: Freepik/ zinkevych

Dôvodov, prečo mladí ľudia odchádzajú od rodičov je viacero. Veľkú úlohu tu zohráva skutočnosť, že bývanie je menej dostupné. Hypotéky v plnej výške ceny nehnuteľnosti sú už minulosťou a takisto sa už nevrátia ani hypotéky s úrokom do jedného percenta. Dnes je potrebné mať vlastné úspory aspoň vo výške 20% z ceny nehnuteľnosti. Rovnako tak u nás absentujú aj štátne nájomné byty, či takmer nulová tradícia súkromného nájomného bývania, opisuje Emefka.

No tu to nekončí. Na peniaze od rodičov dokážu mladí spoliehať prakticky v akomkoľvek prípade. V poslednom období sa začínajú označovať ako „povolanie syn či dcéra“.

„Stáva sa, že na pohovor prídu 30-roční ľudia, ktorí v živote nemali žiadne reálne dlhodobé zamestnanie. Ak v životopise neuvádzajú žiadne brigády či stáže, pýtame sa, čo robili. Niekedy zistíme, že žijú z dotácie od rodičov, ktorí im dávali priestor na to, aby zistili, čo v živote chcú robiť. Avšak, ak niečo nevyskúšajú, pravdepodobne to nezistia,“ hovorí psychologička, koučka a kariérna poradkyňa Lucia Šandrik pre Startitup.

Kde začať?

Podľa mnohých odborníkov za častým výskytom mladých, ktorí sa nedokážu osamostatniť, stojí najmä nedostatok finančnej gramotnosti.

Základom efektívneho štartu života je finančná príprava na vlastné bývanie. Je potrebné vytvárať si rezervu, ktorá v budúcnosti môže slúžiť na dofinancovanie hypotéky. Veľmi prospešné je vytvoriť si finančný plán. Namiesto odkladania si úspor do poličky je dnes priam nutné využiť niektorý z dostupných finančných produktov. Ten by mal úspory zhodnocovať, s čím, samozrejme, prichádzajú aj isté riziká. Čím vyššie zhodnotenie, tým väčšie riziko so sebou spravidla nesie. Bez ohľadu na to, či pôjde o sporiaci účet, peňažný fond, burzu akcií, kryptomeny, dlhopisy či ETF fondy, je podstatné, aby bola zo sľubovaných výnosov pokrytá minimálne inflácia. Taktiež je dobré myslieť aj na to, aby našetrené prostriedky boli po ruke, keď budú potrebné, uvádzajú finanční odborníci.

Tou najlepšou cestou k osamostatneniu sa je však investovanie. Oproti sporeniu dokáže ponúknuť naozaj zaujímavé zhodnotenie.

Jedným z riešení ako zistiť či sa dokážu mladí osamostatniť a splácať hypotéku je podnájom. Vďaka podnájmu človek zistí, aké to je fungovať bez rodičov. Bez ohľadu na to, či sa mladí rozhodnú osamostatniť do podnájmu alebo do vlastného, najdôležitejšie je okúsiť nie vždy lichotivú slobodu. Aj keď život na vlastnú päsť prináša svoje úskalia, nič nenahradí fakt, že si človek môže robiť veci po svojom bez toho, aby musel rešpektovať niekoho pravidlá. A ten, kto už niečo takéto raz okúsi sa po takej skúsenosti nechce vrátiť naspäť.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie