fbpx

Mladí Slováci a nenávisť na internete: Čo môže byť dôvodom alarmujúcej štatistiky?

Zdroj: Unsplash/Adrian Swancar, Barefoot Communications

Podľa najnovších údajov Eurostatu sa na Slovensku v minulom roku s nenávistnými prejavmi na internete stretli dve tretiny mladých ľudí vo veku 16 až 29 rokov. Naša krajina sa tak zaradila medzi štáty Európskej únie, kde sú tieto prejavy najrozšírenejšie. Celkovo sa v Európe s podobnými skúsenosťami stretla takmer polovica mladých ľudí, pričom najhoršie dopadlo Estónsko, tesne nasledované Dánskom, Fínskom a Slovenskom, píše sme.sk. 

Naopak najnižšiu mieru nenávistných prejavov vnímajú v Bulharsku, Rumunsku a v Chorvátsku.

Mladí ľudia na Slovensku sa najčastejšie stretávajú s nenávistnými prejavmi týkajúcimi sa politických a spoločenských tém, čo tvorí takmer polovicu prípadov (47,8 %). Následne nasledujú narážky na sexuálnu orientáciu a LGBTI menšiny (44 %), ako aj rasové a etnické urážky (38 %). Vo všetkých týchto kategóriách sú nenávistné prejavy na Slovensku rozšírenejšie, než je priemer EÚ.

Roman Čupka, odborník na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti Istrosec, varuje, že tieto prejavy môžu mať negatívny dopad na duševné zdravie mladých ľudí a môžu viesť až k tragickým následkom. Zdôrazňuje, že rodičia by mali zohrávať kľúčovú úlohu v boji proti kyberšikane, a to nielen osvietením, ale aj sledovaním online aktivít svojich detí. Verí, že v budúcnosti by pokročilé technológie, ako umelá inteligencia, mohli pomôcť odhaľovať a blokovať nenávistné prejavy ešte pred ich zverejnením.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie