fbpx

Mladej žene zlyhávalo srdce. Pritom jej v tele chýbala bežná látka. Nie je to aj tvoj problém?

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: Univerzitná nemocnica, Pixabay

Železo do žily

Po prepustení z nemocnice začala Lucia dochádzať do kardiologickej ambulancie v Ostrave, kde jej odporučili vyšetrenie vo Fakultnej nemocnici pri sv. Anny v Brne v špecializovanej ambulancii srdcového zlyhania. Najmä kvôli tomu, že sa tu starajú aj o pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu srdca. Je totiž možné, že sa to v budúcnosti bude týkať aj Lucie. „V Brne som ležala štyri dni a vykonali mi tu rôzne vyšetrenia, vrátane testu na množstvo zásobného železa,“ opisuje Lucie.

Lekári z testu zistili, že má hladinu nízku, takže jej dali infúziu, aby ju zásobné železo doplnili. „Dovtedy som poznala železo len v tabletkách. Infúzia ma prekvapila a nečakala som, že po nej pocítim nejakú výraznú zmenu, išlo predsa ‚len‘ o železo,“ opisuje Lucia a dopĺňa: „Hneď na druhý deň som sa ale cítila úplne inak. Vôbec som nebola unavená, bolo to, akoby som vypila niekoľko energetických nápojov. Povzbudilo ma to aj psychicky, zrazu som mala pocit, že to pôjde.“ Okrem toho kardiológovia od sv. Anny skombinovali lieky na srdcové zlyhanie tak, aby dosiahli pre Luciu ideálny variant.

Ako vysvetľuje prof. MUDr. Ján Krejčí, Ph.D., prednosta I. internej kardioangiologickej kliniky Fakultnej nemocnice u sv. Anny a Lekárske fakulty Masarykovej univerzity v Brne, farmakologická liečba srdcového zlyhania sa opiera o celý rad preparátov, ktoré môžu významne zlepšiť stav chorých. „V niektorých prípadoch – a nie sú to zďaleka ojedinelé situácie – môže byť vnútrožilové podanie železa ,čerešničkou na torte‘, ktorá stav chorého posunie k lepšiemu, tak ako tomu bolo v tomto prípade,“ hovorí.

Prečo nedostatok železa prekáža a koľko ľudí trápi?

Viac ako sto tisícom Čechov, ktorí sa liečia so srdcovým zlyhaním, by pomohlo doplnenie zásobného železa. Nedostatkom tohto minerálu totiž podľa kardiológov trpí až polovica ľudí, ktorí sa u nich so srdcom liečia. Keď lekári železo doplnia, zvýši sa kvalita života pacientov a tí nemusia tak často do nemocnice – to dokazujú aj najnovšie odborné štúdie. Kardiológovia apelujú na samotných pacientov, aby si nechali urobiť vyšetrenie krvi, ktoré ukáže, ako na tom so zásobami železa sú.

Typickým prejavom nedostatku železa sú veľká únava, nevýkonnosť, dýchavičnosť, celková slabosť či búšenie srdca. Špecialisti na srdce to pripomínajú v rámci Dňa nedostatku železa, ktorý pripadá na 26. novembra.

„Zásobné železo si ľudia potravinovými doplnkami alebo zvýšeným prísunom horkej čokolády či steakov nedoplnia. Skrátka sa nevstrebe. Pritom jeho nedostatok nachádzame takmer u 70 percent tých, ktoré k nám privezie sanitka pre akútne zlyhanie srdca buď priamo v nemocnici, alebo v kardiologických ambulanciách. Ľuďom so srdcovým zlyhaním potom zásadne stúpne kvalita života, majú viac energie, menej sa zadýchavajú, skrátka sa im žije lepšie,“ hovorí prof. MUDr. Ján Krejčí, Ph.D., predseda Českej asociácie srdcového zlyhania Českej kardiologickej spoločnosti.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie