Podľa najnovšieho prieskumu hrozí Veľkej Británii nebezpečenstvo, ktoré sa týka sociálnej nerovnosti a skĺznutím späť do viktoriánskeho obdobia. Rozdiely medzi väčšinovou spoločnosťou a triedou, ktorá je najviac ohrozená chudobou, sa totiž neustále zväčšujú. Problematika nerovnosti je teraz v krajine aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým, upozorňuje správa britského think-thanku.
Správa Centra pre sociálnu spravodlivosť je najnovším dôkazom skutočnosti, ako ekonomická stagnácia Spojeného kráľovstva značne sťažila boj s chudobou, pričom kríza životných nákladov ešte zhoršila ťažkosti, ktoré zažívajú tí najmenej majetní v spoločnosti, napísal portál CNN.
Väčšina znevýhodnených ľudí v Británii na tom podľa štúdie nie je lepšie ako pred pätnástimi rokmi v dobách hlbokej finančnej krízy. „Sme národ rozdelený na dve polovice,“ uviedla Sophia Worringerová z Centra pre sociálnu spravodlivosť.
„Široká verejnosť väčšinou všetko prejde. A potom je tu skupina ľudí, ktorých životy sú poznačené rozpadom rodín, fyzickým či duševným ochorením; ktorí žijú v komunitách sužovaných zločinom a stretávajú sa s mnohými prekážkami v práci,“ doplnila.
Naspäť do viktoriánskeho obdobia
Think-tank varuje, že Spojené kráľovstvo riskuje skĺznutie späť do viktoriánskeho obdobia. Éra pokrývajúca druhú polovicu 19. storočia bola dobou extrémnej sociálnej nerovnosti. Robotnícka trieda čelila brutálnym životným podmienkam, mala obmedzený prístup k čistej vode aj potravinám, navyše s veľmi malou šancou si zlepšiť život, napísal portál CNN.
Podľa správy podobná chudoba zakoreňuje v modernej Británii aj teraz. Takí ľudia čelia okrem nedostatku peňazí aj rozpadu rodín, žijú v nekvalitných obydliach alebo majú zdravotné problémy. Analýza napríklad zistila, že 40 percent najchudobnejších ľudí trpí duševným ochorením v porovnaní s iba 13 percentami všeobecnej populácie.
Štúdia čerpá z prieskumu uskutočneného medzi viac ako šiestimi tisícmi ľuďmi, z ktorých viac ako polovica pochádzala z najchudobnejších komunít v Spojenom kráľovstve. Výskumníci tiež v rámci štúdie oslovili sociálne organizácie, sociálne podniky a expertov na danú problematiku.
„Pre mnoho ľudí je Británia rozvrátená a hrozí, že sa z medzery medzi bohatými a chudobnými stane priepasť,“ uviedol v správe bývalý guvernér Bank of England Mervyn King.
Covidové šrámy na duši
Prieskumom tiež zistili, že kľúčové faktory chudoby zhoršili lockdowny počas covidovej pandémie. Napríklad hovory na linku pomoci kvôli domácemu násiliu narástli o 700 percent, školská absencia detí z týchto sociálnych skupín vzrástla o 134 percent. Častejšie sú aj problémy s duševným zdravím u mladých – tie má podľa štúdie jeden zo šiestich jedincov. Vzrástla aj úmrtie na otravu alkoholom.
Podľa Worringerovej z Centra pre sociálnu spravodlivosť sa niektorí ľudia z vplyvu pandémie covid-19 stále spamätávajú. „Život sa pre nich nikdy nevrátil do normálu a zanechalo to v nich hlboké šrámy,“ uviedla. Spomenula tiež, že autori štúdie v budúcom roku vypracujú sadu politických odporúčaní na vyriešenie základných príčin chudoby. „Bez určitej stratégie vyzerá budúcnosť zle,“ uzatvára Worringerová podľa CNN.