Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si v pondelok (22. 4.) zavolala na rezort generálnu riaditeľku Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandru Kusú. Dôvodom má byť „protislovenská aktivita“ z otvorenia slovenskej prezentácie na Bienále v Benátkach. Informuje RTVS.
Ministerka narážala na verejné vyhlásenie umelcov kritizujúce postupy vlády a protest, ktoré mali byť súčasťou vernisáže. Projekt umelca Ota Hudeca v Benátkach upozorňoval na kroky vlády, ktoré podľa ich slov „smerujú k oslabeniu demokratických inštitúcií a ich nezávislosti aktuálnou politickou mocou“.
Ministerka predvolanie riaditeľky SNG Alexandry Kusej avizovala na tlačovom vyhlásení v rámci kontrolného dňa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) na rezorte kultúry, ktorý riadi SNS.
Alexandra Kusá sa má zodpovedať z prezentácie Slovenska na medzinárodnom festivale v Benátkach.
„Vyzývam predstaviteľov liberálno-progresívneho spektra a špeciálne moju predchodkyňu Silviu Hroncovú, aby prestali robiť hanbu slovenskej kultúre,“ napísala minulý piatok (19. 4.) Šimkovičová na sociálnej sieti.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Od vedenia galérie tiež žiada vysvetlenie, ako dospelo k nákladom vo výške 300-tisíc eur.
„Pevne verím, že pani riaditeľka nám k tomu povie viac,“ povedala na pondelkovom vyhlásení ministerka kultúry.
Na podujatie malo ministerstvo vyčleniť 200-tisíc eur, ktoré sa majú vyčerpať od apríla do novembra tohto roka. „Ak tam bola porušená ústava, tak sa zrejme nedovyčerpajú,“ dodala Šimkovičová.
Čo prezentovali
„Rozpočet na prezentáciu v Pavilóne Českej a Slovenskej republiky je primeraný, ak náklady porovnáme s českou stranou, tak dokonca nižší, ak s ostatnými prezentáciami tak výrazne poddimenzovaný,“ tvrdí hovorkyňa galérie Dzurdzíková v súvislosti s financiami.
Hovorkyňa priblížila, že vo výsledku sa prezentuje Oto Hudec, ktorý je podľa stanoviska galérie medzinárodne rešpektovaným umelcom, s rozmernou nástennou maľbou a sériou performancií so silným environmentálnym posolstvom. Informuje HNonline.sk.
Názov projektu je Plávajúce arborétum. Zobrazuje viacero stromov, za ktorými sa skrývajú príbehy vypovedajúce o kolektívnej snahe aktivistov brániť deforestácii a klčovaniu.