Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (Hlas-SD) zvolal na pondelok 16. decembra mimoriadne zasadnutie sektorovej tripartity. Podľa komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva bude hlavnou témou rokovania snaha o dosiahnutie kompromisu s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Stretnutie sa uskutoční na pôde ministerstva o 14:30, informuje TASR.
Hľadanie riešenia v krízovej situácii
Minister Šaško verí, že pondelkové rokovanie posunie dialóg správnym smerom. Opiera sa o nedeľňajšie vyjadrenia predsedu LOZ Petra Visolajského, ktoré považuje za nádejné. „Z 19 požiadaviek LOZ sa podarilo vyriešiť 16. Zostávajú už iba dve otvorené otázky – otázka platov a koncovej nemocnice,“ uviedol minister v diskusnej relácii TA3.
Šaško zároveň vyzval odborárov, aby sa jednoznačne vyjadrili, či ich požiadavky naďalej zahŕňajú aj zvyšovanie platov. Ak nie, podľa neho neexistuje dôvod na hromadné výpovede. „Ak nejde o platy, tak potom prosím, prestaňme traumatizovať pacientov aj verejnosť,“ dodal.
LOZ: Ide o systémové zmeny, nie platy
Predseda LOZ Peter Visolajský však v diskusii TV Markíza Na telo uviedol, že odborári požadujú systémové zmeny v zdravotníctve. Podľa neho sú problémy zdravotníctva hlbšie než len otázka platov. „Trpí pacient, systém je poddimenzovaný, a bez navýšenia počtu sestier sa situácia nezlepší,“ zdôraznil Visolajský.
LOZ zároveň pripomína, že základom ich požiadaviek je plnenie memoranda z roku 2022, ktoré podpísala predchádzajúca vláda. Viac ako 3300 nemocničných lekárov naprieč Slovenskom už podalo výpovede ako prejav nespokojnosti so stavom zdravotníctva. Odborári však deklarovali ochotu výpovede stiahnuť, ak vláda preukáže jasnú vôľu plniť ich požiadavky.
Rokovanie pod tlakom verejnosti
Situácia v zdravotníctve eskaluje a verejnosť so znepokojením sleduje, ako sa vyvíja spor medzi vládou a zdravotníkmi. Minister Šaško zdôrazňuje, že vláda má pripravený plán na splnenie požiadaviek LOZ v prvom štvrťroku 2025. Či však pondelkové rokovanie prinesie reálne riešenie, zostáva neisté.
Napätie medzi oboma stranami je stále prítomné a pacienti, ktorí sú najviac ovplyvnení vzniknutou krízou, očakávajú jasný signál o zlepšení situácie v zdravotníctve. Všetky oči sa tak upierajú na pondelkové rokovanie, ktoré môže byť kľúčovým momentom pre budúcnosť slovenského zdravotníctva.