fbpx

Minister školstva Drucker volá po priestore pre vzťahovú výchovu na školách

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker (HLAS-SD) počas tlačovej konferencie na tému: Nedostatok zdravotníkov - spoločný návrh riešenia 20. novembra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Je nevyhnutné zintenzívniť prevenciu a povedomie o ochrane žien a dievčat pred domácim násilím. Zdôraznil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) pri príležitosti sobotňajšieho Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách.

Za dôležité považuje v tejto súvislosti aj to, aby v školách dostala priestor vzťahová výchova. „Naším záujmom musí byť to, aby na Slovensku vyrastali nielen vzdelaní, ale aj dobrí mladí ľudia – s pevnými hodnotami, zdravým vzťahom k svojmu okoliu, rešpektom k iným ľuďom vrátane vlastnej rodiny či budúcich partnerov a partneriek,“ uviedol Drucker, ktorý si myslí, že súčasťou vzťahovej výchovy môže byť i vzdelávanie a výchova detí v oblasti prevencie domáceho násilia.

Predsedníčka klubu KDH v Národnej rade SR Martina Holečková vníma Medzinárodný deň boja proti násiliu na ženách aj ako motiváciu zmeniť neprípustný stav, ktorý dokumentujú slovenské i celosvetové štatistiky. „Viac ako 20 percent zo všetkých žien zažilo fyzické násilie a viac ako sedem percent sa ich stalo obeťou sexuálneho násilia. Tieto čísla len dokazujú, že násilie páchané na ženách nie je len abstraktný problém, ale nebezpečná realita v živote mnohých žien. Je kľúčové, aby sme sa neobracali od tejto temnej skutočnosti a aktívne pracovali na vytváraní bezpečných priestorov a podporovali obete násilia,“ dodala Holečková.

Kampaň, ktorá sa pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách organizuje i na Slovensku, podporil aj poslanecký klub PS. Líder hnutia a podpredseda parlamentu Michal Šimečka upozorňuje na viacero opatrení, ktoré je v tejto veci potrebné prijať. „Čo vieme spraviť hneď, je postaviť sa voči násiliu a zdôrazňovať vážnosť celého problému. Je našou povinnosťou dať ľuďom s takouto skúsenosťou signál, že sa k téme rodovo podmieneného násilia staviame s plnou vážnosťou,“ zdôraznil.

Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách vyhlásila OSN v roku 1999.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie