Minister Kamenický vyzýva na výhodné investovanie. POZOR na vážny PODVOD, reaguje rezort financií

Reklama
Minister financií Ladislav Kamenický. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Martin Baumann, Freepik/jcomp

S nástupom umelej inteligencie sa stáva čoraz jednoduchším a dostupnejším spôsob, ako napodobniť hlas, výzor aj charakteristický prejav osobnosti.

S neutíchajúcou digitalizáciou a nástupcom umelej inteligencie sa známe osobnosti čoraz viac stávajú terčom podvodníkov, ktorí využijú ich identitu na podvody.

V ďalšom pokuse sa stal tvárou príspevku minister financií Ladislav Kamenický. Rezort upozorňuje, že najmä na sociálnych sieťach sa šíri takzvané deepfake video. V jeho obsahu vysvetľuje minister triky, ako výhodne investovať. Samotné spracovanie videa pritom vytvára dojem, že ide o spravodajských príspevok.

Ministrove vyjadrenia nie sú pravdivé a prešli úpravou umelej inteligencie, pri ktorej zábery pôsobia príliš umelo. Ministerstvo financií upozorňuje všetkých používateľov, ktorí zaregistrujú na internete spomínané video, aby ignorovali jeho obsah a nešírili ho ďalej.

„Zároveň žiadame digitálne zdatnejšiu časť verejnosti, aby nebola ľahostajná voči svojmu okoliu a venovala pozornosť aktivitám ľudí so slabšími digitálnymi zručnosťami a s náchylnosťou k dôverčivému konaniu,“ upozorňuje rezort na sociálnej sieti.

V ďalšom pokuse útočníkov sa stal tvárou príspevku minister financií Ladislav Kamenický. Rezort upozorňuje, že najmä na sociálnych sieťach sa šíri takzvané deepfake video. V jeho obsahu vysvetľuje minister triky, ako výhodne investovať. Samotné spracovanie videa pritom vytvára dojem, že ide o spravodajských príspevok. Foto: [form_newsletter] Facebook/Ministerstvo financií SR

Do skupiny zraniteľnejších jedincov patria nielen používatelia s menšími skúsenosťami na internete, napríklad časť seniorov, ale tiež ľudia, ktorí majú sklon k hazardu. Taktiež apelujú na ľudí s dostatočnými digitálnymi zručnosťami, ktorí sú ale menej zorientovaní v oblasti internetovej bezpečnosti.

Rezort vysvetľuje, že „s nástupom umelej inteligencie sa stáva čoraz jednoduchším a dostupnejším spôsob, ako napodobniť hlas, výzor aj charakteristický prejav osobnosti. Deepfake video, fake news (falošné správy) a hoax (emailom šírená falošná správa) patria k hybridným hrozbám, ktorých cieľom je zneužiť neznalosť a dôverčivosť adresáta s cieľom zmanipulovať jeho konanie, či ovplyvniť jeho hodnoty a postoje.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie