Minister Erik Tomáš chce ušetriť milióny eur, klepne po prstoch špekulantom s PN-kami

Minister práce Erik Tomáš. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák, AP

Maródujeme dlhšie, ako je potrebné. To si myslí minister práce Erik Tomáš, ktorý si chce novelou zákona posvietiť na čerpanie nemocenských dávok.

Ministrovi práce Erikovi Tomášovi sa nezdajú dĺžky trvania práceneschopnosti. Posvieti si preto na takzvanú maródku, kde by štát vedel ušetriť milióny eur.

Ako dlho sme doma závisí aj od obdobia, či je leto, alebo chrípková sezóna. Prvé dni PN-ky platí váš zamestnávateľ, avšak dĺžka domáceho pobytu urobí riadny škrt vo výplate. Ak ste doma dlhšie, prídete zhruba o polovicu príjmu, preto sa mnohí radšej uchyľujú k výberu dovolenky, píšu tvnoviny.sk.

„Obzvlášť tí, ktorí zarábajú viac ako priemernú mzdu, nepôjdu na PN-ku . Kdežto v tých regiónoch, kde je mzda nižšia, tak ten výpadok príjmu bude menší,“ ozrejmil ekonóm Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Pre chorobu či úraz v práci boli vypísané približne štyri percentá ľudí, ktorí si platia nemocenské poistenie. Pre porovnanie v roku 2021, kedy sme boli výrazne poznačení pandémiou koronavírusu, to bolo takmer päť percent.

Priemerná PN-ka trvá približne 1 a pol mesiaca. Rozdiely sú ale aj na regionálnej úrovni. Kým v okresoch Bratislavy bolo začiatkom roka v zimnom období približne 2 percentá chorých pacientov, smerom na východ bolo číslo štvornásobne väčšie.

A práve na maródky v regiónoch chce štát lepšie kontrolovať, keďže sa domnieva, že sme doma viac, ako je v skutočnosti potrebné. Väčšia chorobnosť na rozdiel od západu súvisí aj s horšou ekonomickou situáciou a vyššou nezamestnanosťou.

Erik Tomáš hovorí o možných špekulantoch s maródkami. Na stole je návrh zákona, ktorý prisúdi Sociálnej poisťovni väčšie kompetencie.

„Mnohé sú falošné, najmä v regiónoch. Po novom posudkoví lekári budú mať právomoc zrušiť neoprávnene udelenú PN-ku,“ tvrdí Erik Tomáš.

V prípade schválenia novely zákona, ktorý by do platnosti vstúpil v januári 2025, posledné slovo pri vystavenej PN-ke už nebude mať lekár. Erik Tomáš očakáva od odbúrania fiktívnych maródiek značné úspory peňazí. V prvom polroku totiž vyplatili na práceneschopnosti takmer pol miliardy eur.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie