Minikečupy, smotanu či omáčky už onedlho NEDOSTANETE. Tieto bežné produkty Európska únia úplne ZAKÁŽE

Reklama
potraviny, omáčky, cukor, plast, obaly
Niektoré potraviny v plastových obaloch budú onedlho zakázané. Zdroj: Freepik, Unsplash/Cristiano Pinto

Európska únia podniká ďalší významný krok v boji proti plastovému odpadu, ktorý sa stáva čoraz väčšou ekologickou hrozbou. Nové nariadenie, ktoré má postupne vstúpiť do platnosti, si kladie za cieľ radikálne obmedziť jednorazové plastové obaly a podporiť recykláciu a opätovné použitie materiálov.

Do roku 2030 by tak z trhu mali zmiznúť populárne miniatúrne balenia kečupov, omáčok či smotán do kávy, ktoré sú bežnou súčasťou fast foodov, hotelov a ďalších prevádzok. Tento ambiciózny plán má viesť k zníženiu plastového odpadu v EÚ až o 15 % do roku 2040. Informuje portál novinky,cz.

Členské štáty EÚ sa ešte koncom minulého roka dohodli na spôsobe, akým sa bude regulácia postupne zavádzať do praxe. Hoci hlavné opatrenia začnú platiť až v roku 2030, niektoré zmeny nastanú už v priebehu najbližších dvoch rokov. Ktoré jednorazové plastové produkty čaká koniec?

1. Zbohom minikečupom a plastovým obalom na potraviny

Z trhu zmiznú všetky malé jednorazové obaly na potraviny – nebudeme si už môcť vziať kečup, majonézu či med v miniatúrnych plastových baleniach, ktoré sú súčasťou rýchleho občerstvenia. Rovnako sa zakáže používanie plastových obalov na ovocie a zeleninu s hmotnosťou do 1,5 kg.

2. Hotely bez minibalení šampónov

Koniec nastane aj pre malé jednorazové fľaštičky šampónov, mydiel či telových mliek v hoteloch. Namiesto nich sa predpokladá zavedenie veľkoobjemových dávkovačov, ktoré budú šetrnejšie k životnému prostrediu.

3. Menej zbytočných plastov v balíkoch

Obrovské krabice plné plastovej výplne, ktoré sa často používajú pri online objednávkach, sa stanú minulosťou. Nové nariadenie zakáže dvojité dná, falošné steny a neúmerne veľké balenia, ktoré zvyšujú spotrebu materiálu a náklady na dopravu.

4. Plastová fólia na letiskách končí

Cestujúci si už nebudú môcť obaliť batožinu plastovou ochranou na letiskách. Toto opatrenie má zabrániť zbytočnej spotrebe fólií, ktoré sa po jednom použití okamžite vyhadzujú.

5. Menej vzduchu v obaloch

Firmy budú musieť optimalizovať balenie produktov tak, aby vzduch netvoril viac ako polovicu objemu obalu. Neefektívne balenie v súčasnosti vedie k preprave menšieho množstva tovaru, čo zvyšuje frekvenciu jazdy kamiónov a dodávok, čím sa zvyšujú náklady a negatívne dopady na životné prostredie.

To znamená, že sa obaly prispôsobia skutočnej veľkosti produktu, čím sa zníži počet kamiónov a dodávok potrebných na ich prepravu.

Nie všetci sú nadšení: Kritika a právne spory

Hoci cieľom týchto opatrení je chrániť životné prostredie a podporiť udržateľnosť, nová regulácia čelí ostrej kritike zo strany výrobcov plastových obalov. Viaceré priemyselné zväzy v Európe vyjadrujú obavy, že nariadenie poškodí ich podnikanie a spôsobí rast výrobných nákladov. Niektoré organizácie dokonca pripravujú právne kroky proti EÚ a plánujú žaloby na Európsky súdny dvor, kde chcú napadnúť legálnosť niektorých častí nariadenia.

Napriek nesúhlasu časti priemyslu však nie je pochýb o tom, že Európska únia mieri k ekologickejšej budúcnosti. Ak sa všetky opatrenia podarí efektívne realizovať, mohli by významne prispieť k zníženiu plastového odpadu v Európe a ochrániť prírodu pred ďalším znečistením.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie