Mikroténové vrecká budú onedlho minulosťou. Envirorezort v najbližšom období predstaví zmenu legislatívy, ktorá zakáže ich predaj.
Ako informuje portál tvnoviny.sk, mikroténové vrecká, ktoré využívame v obchodoch na balenie ovocia a zeleniny, sa onedlho prestanú využívať. Chorváti sa rozhodli pre radikálny krok a zaviedli poplatky za plastové vrecká.
V niektorých štátoch sa už v obchodoch takmer vôbec nevyskytujú. Nahradili ich ekologické alternatívy, za ktoré si však treba priplatiť. Na Slovensku sa v tejto oblasti taktiež chystajú zmeny.
Všetko to začalo plastovými taškami a igelitkami. Obchodníci ich už sedem rokov nemôžu ponúkať zákazníkom bezplatne. Mnohí si následne zvykli nosiť vlastné tašky na nákupy, čo viedlo k poklesu odpadu tohto druhu. Rovnaký osud teraz čaká aj mikroténové vrecká.
Inšpirujeme sa Chorvátskom alebo Rakúskom
Táto zmena bola prvýkrát spozorovaná u Chorvátov. Od januára tu už nie sú klasické plastové vrecká na zeleninu a ovocie zadarmo. Obchodníci ich museli spoplatniť, pričom minimálna cena je jeden cent. Rovnako spoplatnili aj tenké plastové vrecká, ktoré sa používajú na balenie mäsa a údenín.
V rakúskych obchodoch sú klasické mikroténové vrecká prakticky nedostupné. Vo väčšine potravinových reťazcov v Rakúsku si už obchodníci za tieto ekologické vrecká účtujú poplatok vo výške troch centov, ktorý sa zaúčtuje pri pokladni. Existuje však aj alternatíva, pretože k dispozícii sú aj obaly na opakované použitie.
Zmena čaká aj Slovensko
Tento nový trend bude onedlho aktuálny aj na Slovensku. Obchodníci však infromovali, že že nemôžu samostatne zaviesť spoplatnenie, pretože by to bolo v rozpore s hospodárskou súťažou. Aj symbolický poplatok by mal podľa reťazcov značný účinok.
Túto zmenu však má v rukách ministerstvo životného prostredia. Envirorezort ešte pred rokom oznámil, že pripravuje legislatívnu zmenu, ktorá zakáže predaj mikroténových vreciek a odporučí používanie plne kompostovateľných alternatív. Doteraz sa však nič nezrealizovalo.
Európska únia medzitým schválila nové nariadenie týkajúce sa obalov a odpadu z obalov, ktoré zavádza viaceré zákazy týkajúce sa jednorazových obalov. Brusel odporúča členským štátom zaviesť obmedzenia aj pre tenké plastové vrecká.
„Národnú legislatívu pripraví ministerstvo na základe odborných debát so všetkými relevantnými hráčmi vrátane obchodníkov. Hovoriť však v tejto chvíli o detailných parametroch novej legislatívy je predčasné,“ uviedlo ministerstvo v oficiálnom stanovisku.