Mihál: Markíza jednoznačne PORUŠILA Zákonník práce. Výpoveď pre Michala Kovačiča je NEPLATNÁ

Reklama
Bývalý moderátor TV Markíza Michal Kovačič. Foto: IG/Michal_Kovacic, Unsplash

Nedostali podnet na prešetrenie

Aktuality zverejnil informáciu, že sa Inšpektorát práce udalosťou nebude zaoberať. Hovorca IP Ladislav Kerekes uvádza, že „podľa § 77 Zákonníka práce neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť“.

Hovorca dodáva, že „Národný inšpektorát práce v súčasnosti neeviduje žiaden podnet na porušenie povinností zamestnávateľa vo veci skončenia pracovného pomeru vo vzťahu k vami uvádzanej osobe“.

Portál Aktuality sa ďalej IP pýtal, či sa bude zaoberať prípadom Kovačičovej výpovede zo strany Markízy, pokiaľ je moderátor členom, respektíve vedúcim odborov. Odpoveď v celom znení je nasledovná:

„Podľa Zákonníka práce sú zástupcovia zamestnancov v čase funkčného obdobia a počas šiestich mesiacov po jeho skončení chránení proti opatreniam, ktoré by ich mohli poškodzovať vrátane skončenia pracovného pomeru a ktoré by boli motivované ich postavením alebo činnosťou.

Zamestnávateľ môže dať členovi príslušného odborového orgánu, členovi zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckému dôverníkovi výpoveď alebo s nimi okamžite skončiť pracovný pomer len s predchádzajúcim súhlasom týchto zástupcov zamestnancov.

Za predchádzajúci súhlas sa považuje aj, ak zástupcovia zamestnancov písomne neodmietli udeliť zamestnávateľovi súhlas do 15 dní odo dňa, keď o to zamestnávateľ požiadal. Zamestnávateľ môže použiť predchádzajúci súhlas len v lehote dvoch mesiacov od jeho udelenia.

Ak zástupcovia zamestnancov odmietli udeliť súhlas podľa predchádzajúceho odseku, je výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa z tohto dôvodu neplatné; ak sú ostatné podmienky výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru splnené a súd v spore podľa § 77 zistí, že od zamestnávateľa nemôže spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával, je výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru platné.

Pracovný pomer je individuálnym pracovnoprávnym vzťahom uzatvoreným medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ktorý je možné skončiť v súlade so zákonom jednostranným alebo dvojstranným právnym úkonom. Skončenie pracovného pomeru jednostranným právnym úkonom neznamená automaticky porušenie zákona.

Dozor nad dodržiavaním povinností zamestnávateľa vyplývajúcich z individuálnych pracovnoprávnych vzťahov zamestnancov vykonávajú inšpektoráty práce spravidla na základe podnetov zamestnancov, ktorí sa cítia byť poškodení konaním zamestnávateľa, alebo na základe podnetov zástupcov zamestnancov.“

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie