FOTO: Meteorológovia zverejnili prvé predpovede pre jar 2025. Trend globálneho otepľovania bude pokračovať

Na snímke teplomer a makové pole pri západe slnka. Ilustračné fotografie. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák
Reklama

Európski meteorológovia zmapovali, ako bude vyzerať tohtoročná jar v porovnaní s predchádzajúcimi. Očakávajú, že teploty budú nadpriemerné, ale v niektorých mesiacoch by malo viac pršať.

Otepľovanie bude pokračovať

Zima už potrvá len šesť týždňov. Už 1. marca totiž začne meteorologická jar. Program Copernicus má na svojej webovej stránke mapy, ktoré ukazujú, že trend otepľovania bude pokračovať.

Marec by mal byť podľa máp v Európe mierne nadpriemerný. V strednej a východnej Európe, vrátane Česka, o niečo viac ako v západnej a južnej. Zrážky by mali byť v strednej a východnej Európe priemerné, na severozápade mierne podpriemerné a na juhozápade mierne nadpriemerné.

Aj apríl by mal byť teplotne nadpriemerný, pre Česko a väčšinu Európy miernejšie ako pre Slovensko a ďalšie krajiny na východe. Zároveň mapa ukazuje, že Slovensko bude spolu s juhozápadom Európy jedným z miest, kde budú zrážky nadpriemerné.

Posledný jarný mesiac, teda máj, bude tiež teplotne nadpriemerný. V Česku a na západe menej, na severovýchode viac. V západnej a strednej Európe by zároveň mali byť nadpriemerné zrážky.

Predpoveď je podobná odhadom meteorológov z britskej Met Office. Podľa nich bude tento rok kvôli klimatickej zmene tretí najteplejší v histórii meraní. Prekonajú ho len minulý a predminulý rok.

Dr. Nick Dunstone z britskej Met Office, ktorý viedol prípravu predpovede, uviedol: „Pred rokom naša predpoveď pre rok 2024 naznačila prvú šancu prekročiť hranicu 1,5 °C. Hoci sa to zdá, že k tomu došlo, je dôležité si uvedomiť, že dočasné prekročenie 1,5 °C neznamená porušenie Parížskej dohody. Avšak prvý rok nad hranicou 1,5 °C je určite varovným míľnikom v dejinách klímy.“

Parížska dohoda je všeobecne chápaná ako dlhodobý priemer 1,5 °C, a nie jednotlivý rok. Štúdia vedená Met Office, publikovaná v časopise Nature, navrhla spôsob okamžitého rozpoznania momentu, keď bola dosiahnutá hranica Parížskej dohody.

Met Office používa 20-ročný priemer na hodnotenie aktuálnej úrovne globálneho otepľovania, ktorá sa pravidelne aktualizuje na platforme Climate Dashboard. Táto aktuálna úroveň globálneho otepľovania zohľadňuje budúce klimatické projekcie a nedávne pozorovania globálnej povrchovej teploty, pričom poskytuje dlhodobý priemer na úrovni 1,3 °C nad predindustriálnym obdobím (1850–1900). Naša predpoveď na rok 2025 naznačuje, že pôjde pravdepodobne o tretí po sebe nasledujúci rok, keď teploty presiahnu 1,3 °C.

Profesor Adam Scaife uzavrel: „Jav El Niño v rokoch 2023/2024 dočasne prispel k zvýšeniu globálnej teploty, čím pridal vrchol k stúpajúcim teplotám spôsobeným rokmi zvyšovania emisií skleníkových plynov. Klimatickí výskumníci však aktívne skúmajú aj ďalšie faktory, ktoré sú zodpovedné za toto dodatočné zvýšenie teplôt.“

GALÉRIA

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Počasie