fbpx

Meteorológovia vydali výstrahy pred silným dažďom. Prídu extrémne zrážky, minister zvolá krízový štáb

Ilustračné fotografie. Na fotkách sú zaplavené autá na parkovisku. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

Na Slovensko sa ženú extrémne zrážky. Preto meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu vydali na štvrtok (12. 9.) výstrahy 1. a 2. stupňa pred dažďom. Tie budú platiť pre západnú a strednú časť územia. Informujú o tom na svojej webovej stránke. Navyše pre situáciu Taraba zvolá krízový štáb.

Vo štvrtok budú platiť výstrahy 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, pre väčšinu okresov Trnavského a Trenčianskeho kraja a vyhlásia ich aj pre niektoré okresy Žilinského a Nitrianskeho kraja. V týchto častiach Slovenska môže miestami spadnúť až 180 milimetrov zrážok.

„Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danom ročnom období a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ píše ústav.

Meteorológovia na štvrtkový dážď upozorňujú aj vo viacerých okresoch Trnavského, Banskobystrického, Žilinského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Na týchto miestach budú platiť výstrahy prvého stupňa a miestami tam môže spadnúť až 120 milimetrov zrážok. Silnejší dážď sa očakáva aj v piatok (13. 9.).

Na snímke mapa výstrah pred búrkami. Zdroj: REPROFOTO SHMÚ

Ako informuje iMeteo.sk, vodohospodári už teraz v Rakúsku a v Česku vypúšťajú vodné priehrady, pričom rieky pod priehradami dosahujú až úroveň 1. povodňového stupňa. Snažia sa tak uvoľniť miesto vo vodných nádržiach, ktoré by následne mohli zachytiť prívalové zrážky. Prvé povodňové stupne zaznamenáme podľa predpovedí na riekach v našom regióne už v piatok.

Zasadne krízový štáb

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) zvolá krízový štáb pre zrážky, ktoré sa majú vyskytnúť najbližšie dni na Slovensku. Uviedol to po rokovaní vlády s tým, že chcú byť pripravení, píše TASR.

„Protipovodňové opatrenia na Devíne sa budú zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku pripravovať v najbližších chvíľach,“ povedal Taraba. Dodal, že prietok na Dunaji odhaduje Slovenský hydrometeorologický ústav na 8000 metrov kubických. Preto bude vo vodnej elektrárni Gabčíkovo v prevádzke sedem turbín z ôsmich.

„Verím, že to zvládneme niekde na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity,“ podotkol minister. Zároveň verí, že túto situáciu zvládnu tak, ako v prvom polroku tohto roka, kedy manažovali vysoké prietoky vody na Dunaji a Slovensko na tom zarobilo.

Pripravenosť Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) reagovať na očakávané výdatné zrážky a ich dôsledky deklaroval i minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). „V prípade, že sa bude riziko zvyšovať, zabezpečíme všetko preto, aby sme ochránili životy a majetok obyvateľov Slovenska,“ deklaroval po rokovaní vlády.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie