Počasie v najbližších dňoch ovplyvní na Slovensku víchrica Constanze. Ľudia by si mali dať pozor pri pohybe pod stromami či v parkoch.
Do Európy dorazila víchrica, ktorá výrazne ovplyvní počasie aj na Slovensku. Prejaví sa najmä silným vetrom, ktorý v Európe silnel už počas stredajšieho večera a u nás sa naplno prejaví od štvrtka.
Teplé morské a oceánske vody sú v tomto období ideálnym spúšťačom hurikánov alebo tajfúnov na severnej pologuli. Tlakové níže, ktoré sa tu tvoria, ovplyvnia počasie aj vo vnútrozemí Európy, informuje iMeteo.sk.
Z východného Atlantiku postúpila nad Britské ostrovy tlaková níž, ktorej stred postúpi nad Severné more a dostane sa nad Škandináviu. Nemeckí meteorológovia nazvali aktuálnu tlakovú níž Constanze, pričom Briti používajú pomenovanie Aitor.
V Alpách sa môže vyskytnúť vietor o rýchlosti až okolo 130 km/h. Na našom území bude fúkať silný južný až juhozápadný vietor. Jeho intenzitu pociťujeme od štvrtkového rána.
Najmä na severnom a západnom Slovensku sú vo štvrtok od rána v platnosti výstrahy pred vetrom. Počítať s ním treba aj na horách, kde sú miestami vydané aj výstrahy druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.
Prvý stupeň výstrahy v nižších polohách meteorológovia vydali do 14. hodiny v niektorých okresoch Žilinského, Prešovského, Trenčianskeho a Trnavského kraja, rovnako v okrese Malacky. Vietor tam môže miestami dosiahnuť nárazovo rýchlosť 65 až 85 km/h.
Na horách vystríhajú meteorológovia pred víchricou až mohutnou víchricou. Druhostupňová výstraha je vydaná pre okresy Banská Bystrica, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Tvrdošín. Meteorológovia varujú, že vietor môže miestami dosiahnuť nárazovo rýchlosť 110 až 160 kilometrov za hodinu.
Po 14. hodine platí v týchto okresoch až do piatka prvý stupeň výstrahy. Zároveň je od štvrtka rána do 14.00 h vydaná prvostupňová výstraha na horách vo väčšine okresov Žilinského kraja, v niektorých okresoch Prešovského, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja a aj v okrese Spišská Nová Ves.
Portál iMeteo.sk dodáva, že v Podunajskej nížine by sa mal vyskytnúť najsilnejší vietor vo večerných hodinách. Poryvy vetra môžu spôsobiť menšie materiálne škody iba na horách. Nižšie polohy sa musia pripraviť na lámanie konárov, prípadne celých stromov, preto je lepšie sa vyhýbať lesom či parkom a všeobecne chôdzi pod stromami.