Meteorológovia sa búria, spisujú petíciu. Taraba nariadil najprv hĺbkový audit v SHMÚ

Taraba SHMÚ
Zdroj:TASR/Jaroslav Novák
Reklama

Zamestnanci SHMÚ varujú pred krízou, ktorá ohrozuje odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé ústavu. Otvorený list adresovali nielen jeho vedeniu, ale aj ministerstvu životného prostredia, Úradu vlády SR i verejnosti.

Odborníci upozorňujú na nútené prepúšťanie, krátenie rozpočtu, personálny rozklad, odbornú deštrukciu a stratu dôvery vo vedenie ústavu. Minister životného prostredia Tomáš Taraba v SHMÚ nariadil hĺbkový personálny a finančný audit, ako uviedol po pondelkovom rokovaní vlády. Zároveň odmieta šikanovanie zo strany niektorých zamestnancov SHMÚ.

Odborníci vyzývajú vedenie a ministerstvo životného prostredia ako zriaďovateľa, aby okamžite zastavili personálnu, prevádzkovú a odbornú deštrukciu ústavu. Zamestnanci  tvrdia, že im rušia osobné príplatky, nevyplácajú odmeny, obmedzujú pracovné benefity, spoluprácu na medzinárodných projektoch, zahraničných pracovných cestách aj prácu z domu. Vedenie zároveň zrušilo aj tradičnú formu dňa otvorených dverí. V mene zamestnancov o tom informoval klimatológ SHMÚ Jozef Pecho.

Na snímke klimatológ Jozef Pecho. Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Pre zastrašovanie a nedôveru odchádzajú experti

„Atmosféru na pracoviskách ovláda netransparentnosť, nedostatočná komunikácia, nedôvera a zastrašovanie zo strany vedenia,“ skonštatovali zamestnanci. „Výsledkom je odchod meteorológov, klimatológov, hydrológov aj expertov na kvalitu ovzdušia, za ktorých je v slovenských podmienkach mimoriadne ťažké nájsť náhradu. Navyše, mnohé pracoviská SHMÚ sú už dlhodobo personálne poddimenzované, napriek tomu sú ešte naplánované ďalšie vlny prepúšťania,“ tvrdia zamestnanci v otvorenom liste.

Poverená riaditeľka ústavu Ivana Herkel sa má vo štvrtok stretnúť s vedením ministerstva a spoločne budú hovoriť o aktuálnej situácii a jej riešení. Potom sa má stretnúť so zástupcami odborových organizácií SHMÚ a následne aj so zástupcami petičného výboru.

Taraba spochybňuje zmluvy

Minister Tomáš Taraba medzitým nariadil hĺbkový personálny a finančný audit v SHMÚ. „Máme informácie, že tam má existovať takmer 1 500 dohôd na inštitúcii, ktorá má, myslím, menej ako 500 zamestnancov. Máme vážne podozrenie, ako bola táto inštitúcia riadená,“ povedal Taraba s tým, že takýto počet dohôd je v čase konsolidácie neprijateľný. Dodal, že je neprípustné, aby nespravili hĺbkovú kontrolu toho, ako bol SHMÚ manažovaný jedným riaditeľom dlhé roky. „Mám záujem, aby to bola špičková inštitúcia. História je však taká, že strácajú jednu zákazku za druhou. Je pred nami veľká cesta všetko zlepšovať, som na to pripravený,“ poznamenal Taraba.

Minister nemá o šikane v ústave žiadnu vedomosť. V prípade, že mu bol niekto vystavený, vyzýva na konanie. „Žijeme v demokratickom a právnom štáte s dostatočným právnym rámcom, kde ktokoľvek môže využiť legitímne nástroje v prípade, že bol vystavený šikane. V opačnom prípade existuje dôvodné podozrenie, že ide iba o snahu odkloniť pozornosť od možných vážnych pochybení, ktoré sa dlhodobo v SHMÚ dejú,“ dodal.

Na snímke minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) prichádza na mimoriadnu 84. schôdzu vlády SR 31. marca 2025 v Bratislave. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Kolaps SHMÚ pocíti celé Slovensko

SHMÚ je neoddeliteľnou súčasťou kritickej infraštruktúry štátu. Následky možného kolapsu SHMÚ preto podľa odborníkov pocíti celé Slovensko.

V prípade jeho ochromenia nebude možné riadne zabezpečiť:

  • včasné varovanie pred extrémnymi poveternostnými javmi, povodňami, smogom,
  • podporu krízového riadenia, polície, hasičov, civilnej ochrany, Horskej záchrannej služby,
  • meteorologické služby pre letectvo a obranu,
  • hydrologické informácie pre prevádzku vodných diel,
  • radiačný monitoring a podporu pre jadrové elektrárne,
  • plnenie medzinárodných záväzkov,
  • monitoring sucha a kvality ovzdušia,
  • adaptáciu na zmenu klímy,
  • vedecký výskum,
  • vývoj nových produktov.

„Bez funkčného SHMÚ Slovensko stratí dôveryhodnosť, dostane sa do legislatívneho konfliktu s Európskou úniou a príde o schopnosť chrániť životy, zdravie a majetok svojich občanov. Zničiť SHMÚ znamená znefunkčniť systém včasného varovania, ochrany pred klimatickými hrozbami a základné služby, na ktorých stojí bezpečnosť a fungovanie krajiny,“ uviedli v liste odborníci.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova