fbpx

Meta sa poriadne plesne po vačku. Dostali TAKÚTO mastnú pokutu

Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/ Brett Jordan, Solen Feyissa

Nigéria udelila spoločnosti Meta Platforms pokutu 220 miliónov dolárov (asi 202 miliónov eur). Oznámil v piatok tamojší orgán pre ochranu hospodárskej súťaže, po tom, čo vyšetrovanie odhalilo, že zdieľanie údajov na sociálnych platformách porušovalo miestne zákony o ochrane spotrebiteľa, údajoch a súkromí, informuje usnews.com.

Federálna komisia pre ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov (FCCPC) v Nigérii uviedla, že Meta neoprávnene použila údaje nigérijských používateľov na svojich platformách bez ich súhlasu, zneužila svoju trhovú dominanciu tým, že nútila používateľov k vykorisťujúcim pravidlám ochrany súkromia a poskytovala diskriminačné a nespravodlivé zaobchádzanie s Nigérijcami v porovnaní s inými jurisdikciami s podobnými reguláciami.

Spoločnosť Meta sa okamžite nevyjadrila, avšak FCCPC v oznámení uviedla, že spoločnosť predložila niektoré dokumenty a zamestnala právnikov, ktorí sa stretli a komunikovali s agentúrou.

Šéf FCCPC Adamu Abdullahi uviedol, že vyšetrovania prebiehali v spolupráci s Nigérijskou komisiou pre ochranu údajov a trvali viac ako 38 mesiacov.

Vyšetrovania zistili, že politiky Metu neumožňujú používateľom možnosť alebo príležitosť na vlastné rozhodovanie alebo odmietnutie súhlasu so zbieraním, používaním a zdieľaním osobných údajov, povedal Abdullahi.

„Celkové výsledky vyšetrovania ukázali, že Meta počas dlhého obdobia vykonávala činnosti, ktoré predstavovali viacnásobné a opakované, ako aj pokračujúce porušenia… konkrétne, ale nielen, zneužívajúce a invazívne praktiky voči subjektom údajov v Nigérii,“ povedal Abdullahi.

„Keďže sme spokojní s významnými dôkazmi na zázname a že Meta dostala každú príležitosť vyjadriť akékoľvek stanovisko, vyjadrenia, odporovania, vysvetlenia alebo obrany svojho konania, komisia teraz vydala konečný príkaz a uložila pokutu spoločnosti Meta,“ povedal Abdullahi. Konečný príkaz stanovuje kroky a opatrenia, ktoré musí Meta podniknúť na dodržiavanie miestnych zákonov, dodal Abdullahi.

V máji uložil turecký regulačný úrad spoločnosti Meta pokutu 1,2 miliardy lír po vyšetrovaní zdieľania údajov na platformách Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp. Meta čelila odporu v Európe a iných jurisdikciách kvôli údajne porušovaniu zákonov o ochrane údajov. Plán Metu využívať osobné údaje na školenie svojich modelov umelej inteligencie bez získania súhlasu sa v Európe stretol s kritikou.

Medzitým oznámil konkurzný úrad v Južnej Afrike plány na vyšetrovanie, či digitálne platformy vrátane Metu nespravodlivo konkurujú s vydavateľmi správ tým, že používajú ich obsah na generovanie príjmov z reklám.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie