Chátrajúce a mŕtve mestá sa stávajú čoraz väčším lákadlom pre turistov, aj keď prakticky nič neponúkajú. V čom vidíte ich hlavný potenciál?
Ľudí vždy budú lákať a zaujímať záhady a určitá dávka tajomna a mestá duchov presne toto ponúkajú. Predstaviť si, ako to tam fungovalo pred katastrofou a teraz sa po týchto územiach prechádzať je skutočne fascinujúce.
Aký je váš názor na urban exploration?
Urbex je úžasná vec, vždy je to o napätí. Či už ide o preskúmavanie opustených miest alebo budov, takých máme na Slovensku veľa. Videá určite dokážu pritiahnuť viac návštevníkov, ale je potrebné dbať aj na dodržiavanie zákonov a opatrnosť, keďže hlavne v chátrajúcich budovách môžu číhať nebezpečenstvá.
Ponúkate aj vy ako cestovná kancelária svojim klientom návštevu miest duchov?
Áno. Ľudia zbožňujú tieto miesta a často sú aj najdôležitejšími atrakciami počas našich zájazdov. V Rumunsku navštevujeme už spomínanú dedinku Geamăna a v Sýrii a Iraku mestá Aleppo, Homs či Mosul. V sýrskom meste Maaloula je naším cieľom starý zbombardovaný hotel, ktorý kedysi slúžil ako základňa pre Al-Kájdu, v Babylone zase chodíme do opusteného paláca bývalého prezidenta Saddama Husseina.
Mesto Pyramiden sa v našej ponuke tiež priebežne vyskytuje, ale v zimnom období je loďou nedosiahnuteľné. Kolegovia spájajú návštevu Azorských ostrovov s vyhliadkou z opusteného hotela a aj v Namíbii v opustenom meste Kolmanskop sa naskytne pohľad na staré mestečko uprostred púšte, drevené domy sú zaviate piesočnými dunami a nikde nikto.
Ako sa podľa vás bude vyvíjať tento segment v cestovnom ruchu?
Neočakávam nejaký rapídny rozvoj, mestá duchov sú stále len pre veľmi úzku skupinu ľudí. Popularita bude určite rásť, ale pomaly.