Mestá duchov nie sú vždy bez života. Niekde potrebujete aj pušku, aby ste prežili, hovorí skúsený sprievodca Maťo (rozhovor)

Reklama
Matej Peluha sa v mestách duchov vyzná ako málokto. Zdroj: Archív MP
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Do akých miest duchov sa môžete dostať cez cestovnú kanceláriu,
  • Na ktoré opustené mestečká nedá Matej dopustiť,
  • Prečo budú mestá duchov vznikať aj v budúcnosti,
  • V ktorom meste duchov sa môžete aj ubytovať,
  • V čom majú opustené budovy skrytý potenciál.

Túži objavovať neznáme miesta hlavne na Blízkom Východe a v Južnej Ázii, spoznávať miestnych obyvateľov a prekonávať vlastné cestovateľské hranice. Matej Peluha je jedným zo sprievodcov cestovnej kancelárie BALOO, vyštudoval informatiku a cestovanie mu učarovalo natoľko, že sa odhodlal na vlastnú päsť navštíviť Irak. Maťo navštevuje opustené mestečká a budovy v Rumunsku, Iraku, Sýrii či na Špicbergoch a hovorí tiež o ich skutočnom turistickom potenciáli, ktorému pomáha aj urbex.

Keď sa povie mesto duchov, mnohým napadne Pripiať na Ukrajine či Varosha na Cypre. Ktoré mesto napadá vám a ktoré ste už stihli aj navštíviť? 

Na nórskom súostroví Špicbergy sa nachádza opustené ruské mesto Pyramiden, ktoré vyľudnila nadmerná ťažba uhlia. Od konca 90. rokov tu žije len pár ľudí, ktorí sa starajú o turizmus. Po meste sa voľne pohybovať nedá, potrebujete človeka s puškou, keďže tu žije viac ľadových medveďov ako ľudí. Natrafíte tu však na viacero kuriozít, jednou z nich je najsevernejšie položená socha Lenina na svete.

Druhým mestom je Geamăna, rumunská dedina, ktorá bola vysťahovaná diktátorom Ceausescom a následne zaplavená vodou s toxickým odpadom, ktorý pochádzal z neďalekej bane na meď. Dnes hladinu jazera tvorí bahno, cez ktoré nápadne vytŕčajú stromy aj kostolná veža. Miestami ešte môžete vidieť červenkasté sfarbenie vody. Niekoľko ľudí stále žije v okolí v drevených domčekoch, avšak bez prístupu k pitnej vode a elektrine. Obe mestá som už aj navštívil a určite sa tam po rokoch plánujem vrátiť v rámci zájazdov, ktoré organizujeme.

Zdroj: Archív MP

Mestá duchov stratili život väčšinou v dôsledku nejakej katastrofy. Myslíte si, že aj dnes by sa niečo podobné mohlo zopakovať?

Myslím si, že sa to môže zopakovať. Nie každá časť sveta je tak rozvinutá, aby sa niečo podobné nestalo. Vojny (napríklad aj tá na Ukrajine) sú jasný príklad toho, ako sa môžu mestá a dediny vyľudniť. Možno by som spomenul sýrske mestá Aleppo a Homs alebo iracký Mosul. Nemožno hovoriť priamo o mestách duchov, keďže tu žije dosť veľa ľudí, ale niektoré časti týchto miest zničila vojna, a tak sa odtiaľto ľudia museli vysťahovať a ostali len holé kostry zbombardovaných budov kúsok od kolapsu. Hocikde sa však môžu stať aj ekologické katastrofy podobné záplavám a zemetraseniam v Japonsku alebo niečo ako Černobyľská havária.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie