Rozličné katastrofy zapríčinili, že mestá, ktoré boli kedysi plné života, zaľahli popolom a dnes sa z nich vykľuli často atraktívnejšie miesta na spoznávanie ako svetové metropoly. Mestá duchov sú známe po celom svete a zopár ich možno nájsť aj na Slovensku.
Zabudnutá dedina (Horné Opatovce)
Synonymom slovenského mesta duchov je bezpochyby niekdajšia dedina Horné Opatovce pri Žiari nad Hronom, ktorá bola jednoducho vyškrtnutá z mapy. Oblasť Žiarskej kotliny sa v polovici minulého storočia točila výlučne okolo výroby hliníka a tomuto „fenoménu“ sa nevyhli ani Horné Opatovce, kde vyrástla klasická fabrika, ktorá dedinčanom zabezpečila trvalú prácu.
Po istej dobe sa však intenzita výroby v miestnej fabrike začala prejavovať nekontrolovateľnými vplyvmi na zdravie obyvateľov a predovšetkým detí. Kašeľ, krivenie chrbtice či nezvratné zmeny zubov patrili k neprehliadnuteľným zdravotným ťažkostiam, ktoré sa podpísali pod zrušenie obce. Popolček sa z továrne ľahko šíril vzduchom a denne začierňoval okná domov a pôvodní obyvatelia so zdesením spomínajú na detské časy, kedy sa domov vracali celí čierni.
Fluorovodík, oxid hlinitý, arzén, ťažké kovy či oxid siričitý patrili k hlavným výstupom továrne a na dennej báze spôsobovali prílišné zníženie kvality životnej úrovne až do dňa, kedy sa na stole objavilo zrušenie obce a dedinčania boli nútení opustiť svoje domovy a začať nový život v Žiari nad Hronom a okolitých obciach.
View this post on Instagram
Ruiny Horných Opatoviec síce nedočahujú na gigantické mestá duchov ako Varosha na Cypre či Oradour-sur-Glane vo Francúzsku, ale na Slovensku je toto miesto zreteľným prienikom histórie a súčasnosti. Dnes tam natrafíte na niekoľko pôvodných domov, ktoré sú už pravdepodobne nestabilné a vstup do ich útrob je skutočne len na vlastné riziko, avšak radšej si ich obzrite z bezpečnej vzdialenosti.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)