Zvyšovanie poslaneckých platov na Slovensku je výsledkom automatického mechanizmu naviazaného na rast priemernej mzdy. Kým opozícia žiada ich zmrazenie, koalícia hovorí o vlastnom návrhu, ktorého detaily zatiaľ nepoznáme.
Platy rastú automaticky, a to aj pre poslancov
Ako informuje portál tvnoviny.sk, platy poslancov sa na Slovensku automaticky odvíjajú od priemernej mzdy v hospodárstve. Vzhľadom na to, že priemerný plat v minulom roku stúpol, rastú aj príjmy zákonodarcov. Zvýšenie by malo predstavovať približne 200 až 250 eur, čím sa základná mzda poslanca vyšplhá na viac ako 4-tisíc eur. Po pripočítaní paušálnych nezdaniteľných náhrad sa výsledná suma pohybuje okolo 7-tisíc eur mesačne.
Opozícia volá po zodpovednosti a zmrazení platov
Opozičné strany, najmä hnutie Slovensko, upozorňujú, že v období konsolidácie verejných financií je takéto zvýšenie nemorálne. Argumentujú tým, že obyčajní ľudia sa musia uskromňovať, zatiaľ čo poslanci si zvyšujú príjmy. Preto požadujú zmrazenie poslaneckých platov.
Zvolali aj okrúhly stôl, na ktorom chceli diskutovať s koalíciou a nájsť spoločnú dohodu na tejto úprave. Koaliční zástupcovia sa však stretnutia nezúčastnili.
Koalícia zvažuje vlastné riešenie
Koaličné strany tvrdia, že pracujú na vlastnom návrhu, ktorý predstavia v najbližšom čase. Zatiaľ však nezverejnili žiadne konkrétne detaily.
„Opozičný stôl nie je stôl, kde rokuje koalícia. Nám aj koaličná zmluva zakazuje takéto rokovanie. Myslím, že sa tým budeme na koaličnej rade zaoberať – ako byť aj príkladom v úspore štátnych peňazí,“ vyhlásil Andrej Danko (SNS).
Róbert Puci (Hlas) k téme uviedol: „My prídeme s vlastným návrhom. Nechajte sa prekvapiť, ešte sa o tom bude diskutovať na jednotlivých kluboch. Zmrazenie platov je jedna z možností. Začalo sa o tom hovoriť, diskutujeme o tom aj my na klube a poslanci sa musia rozhodnúť či to chcú alebo nechcú a či na to dôvod vôbec je.“
Rozpor v postojoch prehlbuje napätie
Na rozdielne postoje medzi koalíciou a opozíciou poukázal aj poslanec Martin Dubéci (Progresívne Slovensko): „Koaliční kolegovia, napriek rôznym vyjadreniam, ktoré som počul o tom, ako chcú túto situáciu riešiť a nechcú, aby konsolidácia dopadala len na ľudí, a chcú sa na nej podieľať, tak nenašli odvahu prísť na toto stretnutie.“
Zatiaľ teda nie je jasné, či dôjde ku konkrétnej legislatívnej úprave alebo ostane všetko pri starom. Vzhľadom na výšku navrhovaného zvýšenia a citlivosť témy v očiach verejnosti však možno očakávať, že diskusia bude ešte pokračovať.