Inflácia klesá a rast cien potravín sa zastavil. Niektoré tovary, napríklad čokoláda, nám však z peňaženiek aj tak vytiahne väčší obnos peňazí. Lacnejšie potraviny si tak ľudia v obchodoch zatiaľ nevšimli.
Medziročná inflácia naďalej eviduje klesajúci trend. V júni, rovnako ako v apríli, dosiahla 2,1 percenta, čo bola najnižšia hodnota za posledné tri roky, píšu spravy.rtvs.sk. Došlo tiež k pozastaveniu rastu cien potravín. Niektoré dokonca zlacneli. V priemere oproti minuloročnému júnu však narástla ich cena o pol percenta.
Analytička považuje za priaznivý jav najmä spomalenie rastu cien potravín a bývania. Práve na tieto komodity dávajú slovenské domácnosti väčšiu časť zo svojho rozpočtu. Najviac sme si priplatili za oleje a iné tuky, o 4,1 percenta narástla aj cena za ryby, chlieb a cukrovinky.
„Naopak, menej ako pred rokom sme platili za ovocie a to o 6,5 percenta. Mlieko, syry a vajcia nás vyšli lacnejšie ako pred rokom, a to o 1,5 percenta,“ doplnila analytička z Wood & Company Eva Sadovská.
Lacnejšie potraviny v obchodoch ľudia nezaregistrovali. Spomalenie inflácie ale automaticky neznamená, že ceny pôjdu nadol. Dôsledky nedávnej dvojcifernej inflácie ukazuje aj príklad.
Ak sme minuli v roku 2021 na nákup 100 eur, dnes by sme za tie isté výrobky zaplatili vyše 141 eur. Za nárastom cien stojí tiež vojna na území Ukrajiny, čím eskaluje napätie pri cene pšenice. Avšak tá momentálne klesá.
„Dôvodom je skôr pozitívnejší výhľad na produkcii, sezóna zberu v Amerike je napríklad v plnom prúde. Taktiež sa očakáva silnejšia úroda v Rusku, ktoré je výrazným exportérom. Tu je však výrazná rizikovosť práve tohto konfliktu,“ vysvetlil analytik trhov z XTB Marek Nemky.
Hlbšie do peňaženky máme pri čokoláde a pomarančovom džúse. Dôvodom je globálne otepľovanie. „Väčšie suchá, čo znamená, že šťava v pomarančoch nebude dostatočná. Vidíme tam prepad očakávania na 30-percentný prepad produkcie, čo opätovne nahráva na dlhodobý rast cien,“ ozrejmil Nemky.
Veľký vplyv na rast inflácie mali aj ceny ubytovania, tie stúpli oproti minulému roku o vyše osem percent. Priplatili sme si aj za stravovanie v reštauráciách.
„Je to spôsobené tým, že narastajú ceny energií, čo je najväčším problémom poskytovateľov služieb v cestovnom ruchu u nás na Slovensku,“ podotkol viceprezident ZCR poverený riadením zväzu Roman Berkes.
Zdražovanie, aké sme pociťovali po minulé roky, by sa už nemalo vrátiť. Podľa aktuálnych odhadov by tak inflácia nemala prekonať hranicu troch percent. Nárast cien dokonca podľa štatistického úradu dobiehajú aj naše platy.