fbpx

Medzinárodná HANBA pre SLOVENSKO: Odmietli sme kritiku ORBÁNA

Viktor Orbán na fotke s čínskym prezidentom SI Ťin-Pchingom. Zdroj: TASR

Slovensko sa ako jediná krajina na stredajšom zasadnutí veľvyslancov pri EÚ v Bruseli nepridala ku kritike Viktora Orbána, ktorý nedávno absolvoval návštevu u ruského a čínskeho prezidenta, uvádza portál čas.sk.

Maďarský veľvyslanec pri EÚ Bálint Ódor v stredu na viac ako dvojhodinovom stretnutí čelil kritike zo strany diplomatov ostatných členských krajín za to, ako ako Maďarsko započalo svoje predsedníctvo v Rade EÚ. Slovensko sa však ku kritike nepridalo. Veľvyslanci kritizovali Maďarov najmä za to, že premiér Viktor Orbán podnikol „nečakané mierové misie“ v Kyjeve, Moskve, Pekingu a Washingtone.

János Bóka, maďarský minister pre záležitosti EÚ v stredu na TK v Bruseli uviedol, že diskusie, ktoré Orbán viedol na pracovných cestách neboli na základe mandátu ani v mene Európskej únie alebo akejkoľvek z inštitúcií. „Premiér si je vedomý zodpovednosti, ktorú so sebou prináša predsedníctvo v Rade EÚ, a v duchu tejto zodpovednosti informoval predsedu Európskej rady a hlavy štátov a vlád o týchto návštevách,“ upresnil Bóka.

Veľvyslanci však podľa týždenníka Politico tieto tvrdenia odmietli a zvýraznili názory lídrov členských krajín EÚ, ktorí už verejne Orbánove akcie odsúdili. Orbán podľa nich išiel do Kyjeva, Moskvy a Pekingu v rozpore s literou a duchom záverov Európskej rady, ktorá sa konala koncom júna. Poškodil tým tak jednotu Európskej únie.

Možnosti predídenia podobným scenárom sú podľa Politica problematické. Zmena poradia predsedníctiev v Rade EÚ alebo skrátenie polročného mandátu Maďarska na čele EÚ sú z právneho hľadiska nemysliteľné. Ani jeden veľvyslanec nenavrhol možnosť zrušenia maďarského predsedníctva, pohrozili však „žltou kartou“, či „praktickými dôsledkami“, ak bude Orbán pokračovať vo svojej doterajšej politike.

Rozdielna situácia však môže nastať v Európskom parlamente. Estónsky europoslanec Riho Terras hľadá podporu na to, aby inštitúcie EÚ aktivovali proti Maďarsku článok 7 Zmluvy o EÚ. To by pre Maďarsko mohlo znamenať stratu hlasovacích práv pri prijímaní rozhodnutí EÚ. Členské krajiny majú možnosť aj bojkotovať neoficiálne stretnutia ministrov organizovaných maďarským predsedníctvom. Viacerí veľvyslanci v EÚ v stredu navrhli bojkot neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí, ktorý sa má konať koncom augusta v Budapešti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie