Medzi Kórejčanmi to vrie. Kimovi by do kariet hral aj vojenský stret

Reklama
Severokórejský vodca Kim Čong-un (uprostred) v koženej čiernej bunde počúva počas návštevy továrne na výrobu zbraní. Zdroj: FOTO TASR/AP

„Juhokórejčania v poslednej dobe nastavili ostrejší kurz v ich vlastných reakciách na severokórejské provokácie. Je možné, že Kim ich chce nalákať, aby to s reakciou prehnali a on potom mohol znova eskalovať,“ povedal Bennett a pripomenul, že v apríli sú v Južnej Kórei parlamentné voľby.

„Vládnuca strana razí veľmi tvrdý postup proti KĽDR. Ak by sa Kimovi podarilo vyprovokovať premrštenú reakciu, sám by na ňu potom mohol odpovedať a pritom oslabiť pozíciu vládnucej strany, ktorá by mohla prehrať voľby, pretože by jej spoločnosť dávala eskaláciu za vinu,“ dodal americký expert s tým, že okrem toho by eskalácia mala z perspektívy režimu pozitívny vplyv aj na vnútornú stabilitu v krajine, čo je v konečnom dôsledku pre režim úplne najdôležitejšie.

Podobne sa vyjadruje aj mnoho ďalších, napríklad analytik a novinár z projektu NK News Chad O’Carroll. Kim Čong-un má podľa neho dobré dôvody na „vyprovokovanie Južnej Kórey ku konfliktu a následnému hraniu sa na obeť“. Okrem volieb na juhu by to podľa neho mohol chcieť aj čisto preto, aby posilnil vnútornú stabilitu v KĽDR a legitimizoval nákladnú militarizáciu v krajine, kde ľudia nemajú dostatok základných potravín.

Menší stret by sa Kim Čong-unovi mohol hodiť aj podľa Ankita Pandy z CSIS a ďalších expertov oslovených BBC či analytikov z Inštitútu národnej bezpečnostnej stratégie v Soule.

Snaha upútať pozornosť

Tretie a najmiernejšie vysvetlenie eskalácie je možnosť, že Kim Čong-un na seba chce upozorniť pred plánovaným novým kolom vyjednávania s USA.

To sa pritom na prvý pohľad môže zdať nezmyselné, pretože Pchjongjang všetky americké výzvy na rokovaniach v posledných rokoch odmieta. Napríklad podľa Thomasa Schäfera, bývalého nemeckého diplomata, ktorý pracoval aj ako veľvyslanec v KĽDR, ale môže Kim Čong-un mať v pláne na rokovania pristúpiť až po ďalšej eskalácii a amerických voľbách, v ktorých môže vyhrať Donald Trump.

„Severná Kórea bude pokračovať vo zvyšovaní napätia až do obdobia po amerických voľbách. Až bude napätie na vrchole, konečne dovolí k tomu, že ustúpi a bude rokovať s republikánskou administratívou v nádeji, že sa podarí vyjednať úľavu zo sankcií, akceptáciu severokórejského jadrového programu Spojenými štátmi či stiahnutie amerických jednotiek z Kórejského polostrova,“ napísal Schäfer v článku, ktorý priamo reaguje na text Heckera s Carlinom.

Realita je pochmúrna

Či už ale Kim Čong-un svojim konaním sleduje akýkoľvek cieľ, odborníci sa zhodujú na tom, že riziko stretu je teraz vyššie ako predtým a pravdepodobne bude rásť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie