fbpx

Medveď dnes napadol hubára a zaútočil aj na členov zásahového tímu. Postrelená šelma sa stále túla po okolí

Medveď napadol hubára. Zdroj: Unsplash

Dnes približne o 11.00 hodine nad obcou Stráňavy v okrese Žilina zaútočil medveď na mladého muža. Muž sa pohyboval mimo turistického chodníka a v hustom lesnom poraste hľadal huby. Na útok pohotovo zareagoval a v sebaobrane vystrelil na medveďa krátkou guľovou zbraňou.

Na miesto bol privolaný Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, ktorý spolu s ďalšími bezpečnostnými zložkami postreleného medveďa dohľadával. Muž nebol zranený.

Postrelený medveď zaútočil aj na členov zásahového tímu

Členovia Zásahového tímu ŠOP SR po obhliadke lokality, miestnymi nazývanou „Múzeum“, potvrdili pobytové znaky medveďa a v spolupráci s členmi miestnych poľovníckych združení ako aj v úzkej súčinnosti s Políciou Slovenskej republiky postreleného medveďa do večerných hodín dohľadávali. Počas zásahu medveď zaútočil aj na prítomných poľovníkov, ktorí boli taktiež nútení použiť strelnú zbraň. Pri dohľadávaní pomáhali aj poľovne upotrebiteľné psy.

Ľudia z obcí Stráňavy a Višňové by sa mali mať na pozore

Postrelený medveď môže byť pre miestnych obyvateľov a návštevníkov nebezpečný, preto boli o situácii upovedomení aj zástupcovia okolitých obcí Stráňavy a Višnové. Výzva bola sprostredkovaná aj prostredníctvom miestneho rozhlasu.

ŠOP SR preto vyzýva aj širšiu verejnosť a prípadných návštevníkov, aby sa v týchto dňoch lokalite vyhýbali. S cieľom predísť ďalším stretom Zásahový tím ŠOP SR celú oblasť monitoruje a bude pokračovať v dohľadávaní aj nasledujúci deň.

Zásahový tím ŠOP SR poukazuje v tomto období na zvýšené riziko stretu s medveďmi. Práve v marci a apríli vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá. „Marec je zároveň mesiacom, kedy sa v hustých lesných porastoch pohybujú v zvýšenej miere poľovníci za účelom hľadania jeleních zhodov. Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom odporúčame na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov,“ radia odborníci.

Ako predísť stretom s medveďom

Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže aj schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa.

Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne.

Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu. Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie