Mávate časté kŕče v nohách? Tento vitamín vám môže priniesť úľavu. Obsahuje ho najmä TOTO jedlo

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Towfiqu barbhuiya, Pixabay

Nočné kŕče v nohách, ktoré sa prejavujú náhlymi a bolestivými sťahmi svalov počas spánku, sú bežným problémom postihujúcim mnohých ľudí. Nedávny výskum naznačuje, že vitamín K2 by mohol byť účinným prostriedkom na zmiernenie týchto nepríjemných symptómov.

Štúdia publikovaná v JAMA Internal Medicine skúmala vplyv vitamínu K2 na nočné kŕče u starších dospelých. Do výskumu bolo zapojených 199 účastníkov vo veku 65 rokov a viac, ktorí trpeli nočnými kŕčmi aspoň dvakrát za dva týždne. Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín: jedna dostávala denne 180 μg vitamínu K2 (menaquinone-7) počas ôsmich týždňov, zatiaľ čo druhá skupina dostávala placebo. Píše o tom aj primar.sme.sk.

Výsledky ukázali, že skupina užívajúca vitamín K2 zaznamenala významné zníženie frekvencie kŕčov z priemerných 2,60 na 0,96 kŕčov týždenne. Naopak, placebo skupina zaznamenala nárast z 2,71 na 3,63 kŕčov týždenne. Okrem toho sa v skupine s vitamínom K2 znížila intenzita a trvanie kŕčov bez hlásených vedľajších účinkov.

Mechanizmus účinku vitamínu K2

Vitamín K2 zohráva zásadnú úlohu v metabolizme vápnika tým, že aktivuje proteíny potrebné na správne rozmiestnenie vápnika v tele. Tento mechanizmus účinku je kľúčový pre zdravie kostí a cievneho systému. Podporou osteokalcínu vitamín K2 prispieva k zlepšeniu mineralizácie kostí, čím prispieva k pevnosti a hustote kostí. Štúdie ukazujú, že dopĺňanie vitamínu K2 môže znížiť napríklad aj riziko osteoporózy, pretože zvyšuje vápnik tam, kde ho telo potrebuje – v kostiach a zuboch. Pretože vitamín K2 reguluje hladinu vápnika v krvi a zabezpečuje jeho správne rozdelenie, môže nepriamo prispieť k zlepšeniu svalovej funkcie a prevencii kŕčov. Správna hladina vápnika je nevyhnutná pre normálnu svalovú kontrakciu a relaxáciu, čo je dôležité najmä pri fyzickej aktivite.

Potravinové zdroje vitamínu K2

Vitamín K2 sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách, najmä v živočíšnych produktoch a fermentovaných potravinách. Medzi bohaté zdroje patria:

  • Nattō: Tradičné japonské jedlo z fermentovaných sójových bôbov. Podľa webmd.com, je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu K2.
  • Mäkké a tvrdé syry: Niektoré druhy syrov obsahujú významné množstvo vitamínu K2.
  • Kuracie mäso: Obsahuje menšie množstvá vitamínu K2, ale môže prispieť k celkovému príjmu.

Odporúčania pre užívanie vitamínu K2

Hoci štúdie naznačujú pozitívny vplyv vitamínu K2 na nočné kŕče, je dôležité konzultovať jeho užívanie s lekárom, najmä ak užívate lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi. Vitamín K2 je dostupný aj vo forme výživových doplnkov, ale ich dávkovanie a vhodnosť by mali byť posúdené odborníkom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie