Matky na Slovensku po návrate do práce bojujú o svoje práva

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels/Anastasia Shuraeva, CoWomen

Prechod z rodičovskej dovolenky späť do práce býva pre mnohé ženy na Slovensku náročný. Ako opisuje príbeh Kataríny Sirotovej, 42-ročnej matky, návrat po siedmich rokoch bol pre ňu plný rozčarovania a sklamania. Keď sa pokúšala vrátiť do svojej pôvodnej firmy, ponúkli jej ten istý plat, s ktorým odišla na materskú, a zrušili home office, ktorý predtým mala. Firma sa medzitým presťahovala, čo pre Katarínu znamenalo aj časovo náročnejšie dochádzanie. Píše o tom Denník N.

Ďalšie ženy majú podobné skúsenosti. Mnohé firmy, aj napriek prvotnej spokojnosti so zamestnankyňou pred materskou dovolenkou, im po návrate ponúkajú menej výhodné pracovné podmienky. Flexibilita, ktorá je pre rodičov s malými deťmi kľúčová, je častým problémom. Katarína nakoniec výpoveď prijala a rozhodla sa nájsť prácu, kde by lepšie skĺbila svoje pracovné záväzky so starostlivosťou o deti. Dokonca založila živnosť, aby sa vyhla závislosti na podmienkach tradičných zamestnávateľov​.

Skúsenosti žien pri návrate na pracovný trh

Podobný osud podľa Denníka N postihol aj Elenu Fischerovú, 46-ročnú matku štyroch detí, ktorá počas svojich šestnástich rokov strávených na rodičovských dovolenkách nemohla pokračovať vo svojej právnickej kariére, ktorú študovala vo Viedni. Aj keď počas rodičovskej dovolenky aktívne pracovala na svojom vzdelávaní, po návrate do zamestnania narazila na rôzne prekážky. Keď nastúpila ako office manažérka do firmy svojho manžela, musela sa vyrovnať s pocitmi neistoty a pochybnosťami o vlastných schopnostiach. Nakoniec našla stabilnú prácu v neziskovej organizácii Slovak Global Network a začala tiež vyučovať na základnej škole.

S problémami sa stretávajú aj ženy, ktoré si po návrate do práce hľadajú nové pozície. Personalisti na pracovných pohovoroch sa často pýtajú na ich rodinnú situáciu a hodnotia ich flexibilitu, čo mnohé matky vnímajú ako diskriminačný prístup. Podľa Terézie Mihálikovej z občianskeho združenia Pracujúce mamy, viac ako polovica žien po materskej zmieňuje, že im ich pôvodný zamestnávateľ nevychádza v ústrety s požiadavkami na flexibilitu. Mnohé ženy preto na pracovnom trhu začínajú znova a často prijímajú menej kvalifikované pozície kvôli väčšej flexibilite.

Práva žien po návrate do práce

Ako píše aj alexpeterson.sk, podľa slovenského Zákonníka práce má zamestnávateľ povinnosť poskytnúť pracujúcemu rodičovi úpravu pracovného času, pokiaľ tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Napriek tomu mnohé firmy odmietajú ponúknuť skrátené úväzky alebo home office. Psychologička Eva Klimová zdôrazňuje, že niektoré zamestnankyne nemusia vedieť, že po návrate do práce už nemajú automatický nárok na svoje pôvodné miesto a platové podmienky. Klimová odporúča ženám, aby si počas pracovného pohovoru vytvorili realistické očakávania, komunikovali svoje požiadavky a nevyhýbali sa otázkam na pracovné podmienky, najmä ak potrebujú zohľadniť potreby rodiny.

Nárast počtu žien, ktoré menia zamestnávateľa po rodičovskej dovolenke

Podľa prieskumu agentúry IPSOS pre Pracujúce mamy až 57 % žien uvádza, že po rodičovskej dovolenke menia zamestnávateľa, pričom častými dôvodmi sú nesplnené očakávania v oblasti flexibility a platových podmienok. Z pohľadu Kariérnej poradkyne Evy Klimovej je pre ženy, ktoré boli dlhodobo doma, náročné získať späť sebadôveru a presvedčiť zamestnávateľa o ich kompetenciách. Ako príklad uvádza situácie, kedy musia ženy na pohovoroch zdôrazňovať svoje organizačné schopnosti a schopnosť zvládnuť viacero úloh, ktorú nadobudli starostlivosťou o rodinu. Firmy, ktoré majú priateľský prístup k materským zamestnankyniam, si však môžu získať ich lojalitu a využiť ich nové zručnosti na posilnenie tímov​.

Podpora a možnosti pre ženy

Pre ženy, ktoré sa vracajú do práce po rodičovskej dovolenke, býva návrat často plný očakávaní aj obáv. Mnohé firmy totiž nerešpektujú pôvodné pracovné podmienky, čo ich zamestnankyne odrádza. Príkladom je Katarína Sirotová, ktorej po návrate ponúkli rovnaký plat spred siedmich rokov a odobrali jej možnosť práce z domu. Obdobné príbehy sú časté; firmy zvyčajne nepodporujú flexibilné pracovné podmienky, ktoré by matky potrebovali na zosúladenie práce a rodinných povinností​, píše blog.profesia.sk.

Príprava na návrat do práce zahŕňa zohľadnenie osobných a rodinných potrieb a zváženie, či pokračovať v pôvodnom zamestnaní alebo sa uberať iným smerom. Podľa odborníčky Eleny Gemzovej by si ženy mali urobiť plán, ktorý im pomôže zorientovať sa v kariérnych možnostiach. Tento plán môže zahŕňať nové kurzy alebo vzdelávacie aktivity, ktoré možno absolvovať online aj počas rodičovskej dovolenky​.

Aktualizácia životopisu s dôrazom na rozvinuté zručnosti počas rodičovskej dovolenky je ďalším krokom k úspešnému návratu do práce.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie