Povinná výbava vozidiel sa líši v závislosti od krajiny, dokonca aj medzi členskými štátmi Európskej únie. Na Slovensku hasiaci prístroj nie je povinnou súčasťou výbavy auta. Iné je to však u našich susedov, napríklad v Poľsku, kde je hasiaci prístroj povinný, ale iba pre autá registrované v tejto krajine, upozorňuje portál topspeed.sk.
Hoci slovenskí vodiči tento bezpečnostný prvok väčšinou nevyužívajú, hasiaci prístroj môže zohrávať kľúčovú úlohu pri zvýšení bezpečnosti. Dokáže rýchlo zasiahnuť pri požiaroch spôsobených napríklad cigaretou alebo technickou poruchou. Taktiež môže zabrániť šíreniu ohňa po dopravnej nehode, čím ochráni životy a majetok.
Veľké automobilové kluby, ako nemecký ADAC alebo rakúsky ÖAMTC, odporúčajú vodičom, aby si hasiaci prístroj zabezpečili, aj keď to nie je povinné.
Kde je hasiaci prístroj povinný?
Hasiaci prístroj je povinný vo viacerých krajinách:
- Poľsko – len pre domáce vozidlá.
- Ukrajina, Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Rumunsko, Rusko, Bielorusko – povinný pre všetkých vodičov, vrátane zahraničných.
Praktická a dostupná bezpečnostná pomôcka
Moderné hasiace prístroje sú kompaktné a cenovo dostupné. Ich cena začína pod 20 eur, pričom sú vhodné aj na použitie pri elektrických zariadeniach, ak sa dodržiavajú odporúčané bezpečnostné zásady. Okrem využitia v aute sa dajú použiť aj pri iných príležitostiach, ako sú stanovačky alebo grilovačky.
Hoci na Slovensku hasiaci prístroj nie je povinný, jeho prítomnosť v aute môže výrazne prispieť k bezpečnosti na cestách. Vzhľadom na nízke náklady a praktické využitie je jeho zaobstaranie rozumným krokom pre každého vodiča, najmä pri cestách do krajín, kde jeho prítomnosť vyžadujú zákony.