Chrbtica je veľmi dôležitá, no len málokto vie, ako sa o ňu správne starať. Množstvo z nás má zlé návyky, ktoré sa neskôr prejavia v jej bolesti. Chrbtici totiž môžeme ubližovať aj spôsobmi, o ktorých si mnohí myslia, že sú v poriadku.
Ako informuje portál Báječná žena, bolesti chrbta sú časté a ich spúšťačom môže byť prakticky čokoľvek. Väčšinou ide o preťaženie, prípadne náhlu zmenu v pohybovom stereotype. Chrbticu si však ničíme aj inými spôsobmi, no častokrát si to ani neuvedomíme.
„Chrbtica nemá rada dlhodobo jednostranné zaťaženie ani preťaženie nad jej fyziologické limity, ani pasívnu polohu bez pohybu,“ upozorňuje neurológ Kucharík. To, že vás začne bolieť chrbtica je signálom, že niečo nerobíte správne. Najjednoduchším riešením je teda ukončiť danú aktivitu.
Ak dlhodobo trpíte bolesťami chrbtice, tak už určie viete, ktoré aktivity a činnosti vám bolesť zhoršujú, ale aj naopak, ktoré ju zhoršujú. „Samotný pacient je niekedy najlepším odborníkom, ktorý dokáže zhoršeniam predchádzať,“ skonštatoval neurológ.
Chrbtici však môžeme ubližovať aj rôznymi inými spôsobmi:
1. Jedna pozícia
Vo všeobecnosti je známe, že telu neprospieva, ak je dlhší čas v jednej pozícii. „Vhodné je počas dňa aktivity meniť,“ upozorňuje fyzioterapeutka Živcová. Zároveň radí, že je vhodné robiť si pri práci pravidelné prestávky.
2. Najhoršia je prudká zmena
Pre chrbticu sú náročné prudké zmeny. Preto sa nikdy náhle nezdvihnite z 10 minútového drepu. Neočakávaná zmena totiž môže spustiť obranné stuhnutie, teda seknutie v chrbtici. V prípade, že chcete zmeniť polohu, tak to robte opatrne, a to aj keď nemáte problémy s chrbticou.
3. Problémom je akékoľvek závažie
Pre chrbticu je nebezpečné v podstate všetko, čo na ňu zvyšuje tlak. Môže ísť o bežné veci, ako napríklad ťažká taška, nadrozmerné bremená, veľké prsia, nadváha, obezita, ale aj dvíhanie dieťaťa. V tomto prípade sa odporúča všetko ťažké dvíhať cez kolená, nie cez bedrá.
4. Správny matrac
Správny matrac je kľúčom. Ak sa budíte s bolesťou krku alebo chrbtice, tak problémom zrejme bude príliš mäkký matrac. V prípade, že sa bolesť po spánku objavuje skôr v bedrách a krížoch, tak je potrebné vymeniť matrac za mäkkší.
5. Vankúš
Správny vankúš by mal podporovať prirodzenú polohu chrbtice v rovine. Práve to zmierňuje bolesť krku a krížov.
6. Vyhýbajte sa zbytočnému predkláňaniu
Dávajte si pozor aj na predklony. Čím väčší máte predklon hlavy, tak tým väčšiu záťaž vyvíjate na vašu chrbticu. Toto je najväčším problémom, pretože dnes tak mnohí z nás strávia aj polovicu dňa, keďže neustále pozeráme do mobilu alebo počítača. „Kontrolujte si, kam smerujú oči, lebo ich pohyb nasleduje pohyb hlavy. Vzhľadom na sedavý spôsob života trápi súčasnú civilizáciu pozeranie dolu,“ upozorňuje Tereza Živcová.
7. Sedenie
Nebezpečnou je aj stolička. Väčšina z nás na nej denne strávi minimálne osem hodín. Ak sedíte, tak chrbát, plecia, ruky i nohy musia zvládať zvýšenú záťaž. Namáhanie nás pritom núti hľadať iné polohy, v ktorých sa uvoľníme. To však nie je riešenie a bolesť sa len presúva do iných častí chrbtice.
Nevhodná obuv
Pozor si treba dávať aj na vhodnú obuv. Vyhýbajte sa takej, ktorá má nedostatočnú podporu chodidla, pretože to môže viesť k vychýleniu stavcov v chrbtici. Rizikové pritom sú privysoké opätky, žiadne opätky, príliš úzke topánky, nezaviazané šnúrky i šľapky.