Hoci nástroje odhaľujúce nezákonný obsah sú pokročilejšie, odborníci upozorňujú, že všeobecná dostupnosť inteligentných telefónov s kamerou, otvorených internetových skupín a aplikácií na posielanie správ uľahčujú zdieľanie citlivých fotografií i informácií a slúžia ako živná pôda pre internetových predátorov.
Deti klamú o svojom veku
Ako je možné, že milióny detí mladších ako 13 rokov majú prístup na sociálne siete, hoci by ho podľa ich pravidiel mať nemali, bola ďalšia z hlavných otázok senátorov. Deťom za súčasných podmienok stačí pri zakladaní profilu na sociálnej sieti o svojom veku jednoducho klamať.
Denník NYT vlani v novembri prítomnosť detí na sieťach Mety opísal ako „verejné tajomstvo“. Firma podľa denníka od roku 2019 vedela o najmenej 1,1 milióna používateľov Instagramu mladších ako 13 rokov, ale zrušila len zlomok týchto profilov.
Nielen Zuckerberg, ale aj majiteľ X Elon Musk sa už v minulosti stretol s firmou Apple, ktorá na zariadeniach s operačným systémom iOS prevádzkuje obchod s aplikáciami App Store. Podľa Zuckerberga by malo byť povinnosťou Applu požadovať pri sťahovaní aplikácií sociálnych sietí overenie veku.
„Traja zo štyroch rodičov požadujú overenie veku pri sťahovaní. Štyria z piatich rodičov chcú, aby ich tínedžeri potrebovali súhlas rodičov, ak chcú aplikáciu stiahnuť. My toto podporujeme,“ uviedol v stredu Zuckerberg s odvolaním sa na dáta svojej spoločnosti. Zuckerberg podľa NYT v jeden okamih vstal a otočený k prítomným zástupcom verejnosti vyhlásil: „Je mi ľúto, čím všetkým ste museli prejsť. Nikto by nemal musieť prežiť to, čo prežili vaše rodiny.“
V prejavoch šéfov jednotlivých firiem boli znateľné rozdiely: Zuckerberg vypovedal v americkom Senáte už ôsmykrát a skúsený je aj šéf TikToku Chew, naopak Yaccarinová alebo Citron pôsobili podľa novinárov neisto a na niektoré otázky senátorov odpovedali s ťažkosťami.