Každý deň sme vystavení rádioaktívnemu žiareniu zo zdrojov, o ktorých ani netušíme, že v sebe ukrývajú tento potenciál. Ide o potraviny, ktoré jeme, a produkty, ktoré používame. Niektoré z týchto predmetov môžu predstavovať zdravotné riziko, no väčšina z nich je neškodná. Omnoho vyšším dávkam sa vystavíme, keď cestujeme napríklad lietadlom alebo si dáme urobiť röntgen zubov. Informuje portál Veda na dosah. Pozrite sa na bežné predmety, ktoré vás svojou rádioaktivitou možno prekvapia.
Para orechy
Para orechom sa niekedy hovorí brazílske orechy a majú vysoký obsah selénu. Sú pravdepodobne najrádioaktívnejšou potravinou, ktorú môžete zjesť. Vyžarujú približne 5 600 pCi/kg (pikocurie na kilogram) rádioaktívneho draslíka-40 a ohromných 1 000 – 7 000 pCi/kg rádia-226. Hoci rádium telo nezadrží veľmi dlho, para orechy sú približne tisíckrát rádioaktívnejšie ako iné potraviny.
Orechy sú plodmi veľkého stromu Bertholletia excelsa, ktorý rastie v Južnej Amerike v Brazílii. Stromy majú rozsiahle koreňové systémy, ktoré sú zodpovedné za vstrebávanie rádia, ako aj bária. Štúdie zistili, že väčšina rádia v para orechoch sa v tele nezadržiava, ale bezpečne prechádza tráviacim traktom.
Podstielka do mačacieho záchoda
Podstielka pre mačky je dostatočne rádioaktívna na to, aby vyvolala na hraničných kontrolách na letisku poplach. V skutočnosti to nie je celá podstielka pre mačky, ktorá vyžaruje žiarenie, ale hlina a bentonit (ílovitá hornina), z ktorej je vyrobená.
Rádioaktívne izotopy sa prirodzene vyskytujú v íle v množstve asi 4 pCi/g pre izotopy uránu, 3 pCi/g pre izotopy tória a 8 pCi/g draslíka-40. Výskumník z Oak Ridge Associate Universities raz vypočítal, že ľudia každý rok kúpia 22-tisíc kíl uránu a 55-tisíc kíl tória vo forme podstielky pre mačky. Pre ľudí ani ich domácich maznáčikov však obsiahnuté množstvá nepredstavujú nebezpečenstvo.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)