Máte doma falošnú dvojeurovú mincu? TAKTO viete rozlíšiť falzifikát od originálu

Reklama
Ako rozlíšiť falošné mince od falzifikátov? Zdroj: Pexels/Bru-nO, Unsplash/Marek Studzinski

V minulom roku bolo v obehu zaznamenaných viac než 3400 falošných euromincí, pričom vyše 93 percent z nich malo hodnotu dvoch eur. Tento počet predstavuje tretinový nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Možno ani netušíte, že môžete mať doma falošnú mincu, a to aj v prasiatku. Falošné mince sú často na nerozoznanie od originálnych.

Základnú kontrolu podozrivých euromincí je možné vykonať aj bez špecializovaných nástrojov. Na overenie pravosti stačí použiť malý magnet a prípadne lupu. Tieto jednoduché nástroje umožňujú rozpoznať falošné mince a zistiť, či majú správne vlastnosti, ako je magnetickosť a detaily razby.

Numizmatický expert Juraj Ragan pre tvnoviny.sk vysvetlil, že kvalitné falzifikáty sa od pravých mincí dajú rozoznať len pri pozornejšom prehliadnutí. Pri vážení mince sa zistí, že jej hmotnosť zodpovedá štandardnej dvojeurovej minci. Napriek tomu expert dokáže na prvý pohľad identifikovať falzifikát.

Pod lupou je viditeľný rozdiel v hĺbke a jasnosti razby. Originálna eurominca má výraznejšie a tenšie vrúbkovanie, ako aj jasne vyrazený názov krajiny, v ktorej bola vyrazená. Falošné mince sa od originálov líšia nielen vrúbkovaním, ale aj jeho menšou hustotou.

Aj Národná banka Slovenska informuje o spôsobe, ako overiť mince medzi sebou jednoducho doma.

1. Vizuálne posúdenie

A. Kontrola razby

Kontrola razby. Zdroj: Národná banka Slovenska

Pravé mince:
Reliéf je jasný a ostrý, zatiaľ čo povrch mimo reliéfu (mincové pole) je hladký.

Falošné mince:
Reliéf býva neostrý, málo výrazný, a povrch mimo reliéfu môže byť nerovný, zvlnený a poškodený bodkami a linkami. Spoj medzi stredom a vonkajším prstencom 1- a 2-eurovej mince je nedokonalý, stred sa môže uvoľniť alebo vypadnúť.

B. Kontrola hrany

Kontrola hrany. Zdroj: Národná banka Slovenska

Pravé mince:
Hranice majú ostré kontúry vrúbkovania, pričom na hrane 2-eurovej mince je dobre čitateľné písmo, čísla a symboly.

Falošné mince:
Text na hrane je nekvalitne vyrazený, s odlišným typom písma a často aj s gramatickými chybami. Kontúry vrúbkovania bývajú neostré.

C. Kontrola farebnosti

Kontrola farebnosti. Zdroj: Národná banka Slovenska

Pravé mince:
Farba je stála a neodstáva sa, pretože je výsledkom použitia originálnych kovových zliatin.

Falošné mince:
Farba býva nestála a povrch mincí môže byť len pokovený alebo pokrytý povlakom, ktorý sa rýchlo ošúcha, najmä na miestach s vyšším reliéfom.

2. Test pomocou magnetu

Test pomocou magnetu. Zdroj:Národná banka Slovenska

Existuje jednoduchý spôsob, ako overiť pravosť dvojeurovej mince. Stačí vziať magnet a priložiť ho k minci. Pravá dvojeurová minca má magnetickú vlastnosť v jej strede, takže ak minca na magnet reaguje, je pravá. Falošná minca naopak magnet neudrží.

Euromince 1 a 2 eurá:
Stredná časť je magnetická a mince sú jemne priťahované magnetom. Ak mincu postavíme a priložíme magnet na jej hranu, minca sa po jemnom potrasení uvoľní. Vonkajší prstenec pravých mincí nie je magnetický.

Falošné mince:
Môžu byť buď bez magnetických vlastností, alebo silne priťahované magnetom, v závislosti od použitého kovu pri ich výrobe.

Euromince 10, 20 a 50 centov:
Tieto mince sú nemagnetické.

Euromince 1, 2 a 5 centov:
Tieto mince sú silne magnetické.

Pri overovaní pravosti je dôležité si uvedomiť, že pravé mince sa vyrábajú v akreditovaných mincovniach pomocou špeciálnych mincových strojov, ktoré zaručujú dodržanie technických špecifikácií a vysokú kvalitu.

Ak máte podozrenie, že máte falšovanú mincu, je dôležité ju nevyužiť ako platidlo, pretože za to hrozí trest. Polícia odporúča, aby ste ju odovzdali na najbližšom policajnom útvare, v banke alebo v Národnej banke Slovenska.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie