22. júla 2011 Breivik zabil osem ľudí pri bombovom útoku v Osle, než sa vydal do mládežníckeho tábora organizovaného mládežníckou organizáciou vládnucej Strany práce na ostrove Utoya, kde v prestrojení za policajta prenasledoval a zastrelil 69 ľudí, väčšinou tínedžerov. Za svoje útoky, ktoré opísal ako krížovú výpravu proti multikulturalizmu v Nórsku, neprejavil žiadnu ľútosť.
Nasledujúci rok bol Breivik odsúdený na maximálny trest 21 rokov za mrežami s doložkou – zriedka používanou v nórskom súdnom systéme – že môže byť držaný na neurčito, pokiaľ je stále považovaný za nebezpečného pre spoločnosť.
Mnohí považujú Breivikovo flirtovanie s civilnými súdmi a súdmi pre podmienečné prepustenie za pokusy upozorniť na jeho vec alebo sa dokonca znovu vyhrievať v medzinárodnom svetle, ako to občas robil počas svojho trestného procesu. Lisbeth Kristine Royneland, ktorá vedie podpornú skupinu pre preživšie útoky a pozostalé rodiny, hovorí, že jej skupina je „spokojná s rozhodnutím“ nepovoliť priamy prenos jeho komentárov z tohto súdneho prípadu.
Štát Breivikovho tvrdenia odmieta. V liste súdu vládny splnomocnenec Andreas Hjetland napísal, že Breivik sa doteraz prejavoval ako nevnímavý k rehabilitačnej práci, a „preto bolo ťažké si predstaviť, aké veľké úľavy, pokiaľ ide o tresty, sú možné a ospravedlniteľné“. Súd sa bude konať v pondelok v telocvični vo väznici Ringerike, čo by kameňom dohodil od Utoya.