Maslo extrémne zdraželo: Zákazníci siahajú po lacnejších alternatívach. Sú pre zdravie prospešné?

Reklama
Maslo. Foto/Zdroj: iStream, pixabay.com/rodeopix

Ceny masla opäť dosahujú astronomické hodnoty. Zákazníci sa pri kúpe rozhodujú medzi kvalitou a ušetrenými peniazmi. Odborníci sa pozreli na alternatívy, či sú zdraviu prospešné.

Ceny masla patria k diskutovanej téme na Slovensku. 250-gramovú kocku dnes ťažko zohnať na pultoch pod 2 eurá. Podľa údajov Štatistického úradu bola v októbri 2024 jeho priemerná cena 2,76 eur, čo predstavuje 11,04 eur za kilogram.

Lacnejšie varianty

Písali sme o alternatívach, ktoré možno použiť, pokiaľ sa vám ceny za maslo zdajú privysoké. V článku nájdete sedem produktov, ktorými ho viete nahradiť.

V snahe ušetriť sa zákazníci uchyľujú k alternatívnym produktom, ktoré sú síce cenovo dostupnejšie, ale nemusia byť vhodné pre zdravie organizmu. Pri masle ide o lacnejší variant s nižším obsahom tuku.

„Na trhu môžete nájsť maslo s trojštvrtinovým obsahom mliečneho tuku, podiel ktorého sa pohybuje medzi 60 a 62 percentami. Maslo s polovičným obsahom tuku má od 39 do 41 percent. Nájdete tiež mliečnu nátierku s obsahom tuku až do 80 percent,“ spresnila odborníčka z Oddelenia výživy a hodnotenia kvality potravín ÚPV STU, Eva Hybenová.

Zloženie prešlo zmenami

Ďalším z náhradných riešení je nie príliš populárny margarín. Priemerná cena za 400 gramov margarínu vás v minulom mesiaci vyšla na rovné dve eurá, informuje portál tvnoviny.sk. Pri prepočte na kilogramy by ste zaplatili 5 eur, čo je v porovnaní s maslom lacnejšie o šesť eur.

Rastlinné margaríny nie sú podľa viacerých štúdií prospešné pre zdravie. Problémy sa objavili pri zvýšenom riziku srdcových chorôb či iných zdravotných komplikácií, ktoré sa objavia v dôsledku transmastných kyselín.

„Dlhoročný výskum preukázal, že konzumácia transmastných kyselín má nepriaznivé účinky na krvné lipidy, ako je zvýšenie LDL, takzvaného „zlého“ cholesterolu a zníženie HDL cholesterolu, čiže toho ,dobrého‘. Štúdie poukazujú na súvislosť medzi vyšším príjmom týchto tukov a zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych chorôb,“ vysvetlila odborníčka.

Zloženie margarínov sa v posledných rokoch výrazne zmenilo. Ľudia sa pre ich voľbu nerozhodnú práve pre transmastné kyseliny. V súčasnosti ich nájdete v potravine minimum alebo vôbec.

„Pravdou je, že zloženie margarínov sa po rokoch výrazne zmenilo. V minulosti sa transmastné kyseliny v nich vyskytovali najmä ako dôsledok technologického spracovania,“ ozrejmila klinická biochemička z Ústavu lekárskej chémie, biochémie a klinickej biochémie LF UK Lenka Hrobárová.

Vyhneme sa im ťažko

Podiel transmastných kyselín bol regulovaný nariadením Komisie EÚ z roku 2019, ktorý určuje členským krajinám, aby podiel na sto gramov tuku nepresiahol dva gramy týchto kyselín.

„Výrobcovia majú povinnosť uvádzať iba obsah celkového tuku a podiel nasýtených mastných kyselín. Nemajú však povinnosť na obale uvádzať obsah transmastných kyselín,“ vysvetlila Hybenová.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie