Stúpajúce ceny potravín nás nútia zamyslieť sa nad lacnejšími alternatívami, aby naša peňaženka netrpela. Situácia nie je priaznivá ani s maslom, ktorého ceny idú hore raketovým tempom. Vy si môžete urobiť lahodnejšie a čerstvé vo vašej kuchyni.
Maslo je pre mnohých ľudí neodmysliteľnou súčasťou prípravy jedál studenej či teplej kuchyne. Možno si ho len natierate na chlieb alebo rovno využívate pri pečení.
Nepotrebujete veľa ingrediencií
V poslednom období ale ceny opäť presahujú astronomické hodnoty a bez akcie si viete štvrťku (250-gramové) masla kúpiť od 3,50 eura vyššie, ba pokojne aj za 4,50 eura.
Pokiaľ vás nebaví sledovať zľavy a zásobovať mrazničku niekoľkými akciovými kockami, radšej si pochutnajte na čerstvom masle, ktoré si jednoducho vyrobíte aj doma. Okrem toho, že je chutnejšie a môžete si doň pridať akúkoľvek prísadu, hlavným argumentom je, že vás za určitých okolností vyjde lacnejšie ako kupované, píše Blesk.
Na výrobu domáceho masla nepotrebujete nič iné ako smotanu na šľahanie. Jej cena za 250 ml závisí, či kupujete privátne značky obchodných reťazcov, ktoré ponúknu téglik smotany aj za 1,30 eura, alebo známe značky, kde už musíte do peňaženky siahnuť trochu hlbšie (od 1,80 eura vyššie).
Z pol litra smotany pripravíte zhruba 200 g masla. Klasická štvrtka masla, ktorá má 250 g, vás tak doma vyjde zhruba na 3 eurá a nejaké drobné. Za takú cenu ho bez zľavy v obchodoch ani nedostanete a je avizované jeho ďalšie zdražovanie. Pokiaľ si vyrobíte čerstvé domáce maslo, ešte k tomu aj viete, čo jete.
Miešajte, miešajte…
Domáce maslo vás ale môže v niektorých prípadoch vyjsť aj lacnejšie, a to v prípade, že kúpite smotanu na šľahanie v akcii V prípade, že si chcete pochutnať na ochutenom masle, tým, že si ho vyrobíte doma, ušetríte opäť ďalšie peniaze, keďže solené či bylinkové maslá stoja ešte viac než klasické.
Na výrobu domáceho masla nebudete potrebovať nič iné ako dve štvrťlitrové smotany. Ale dajte si pozor, smotana musí byť neošetrená metódou UHT. Preto nekupujte trvanlivú, ale len čerstvú. Tiež siahnite po smotane na šľahanie – z inej maslo neurobíte. Mala by mať minimálne 30 % tuku, ale v tomto prípade platí pravidlo, že čím vyššie percento, tým lepšie maslo.
Ideálne je, ak má smotana izbovú teplotu. Nalejte ju do vyššej nádoby a začnite šľahať pomocou ponorného mixéra. V momente, keď budete mať krásne kopčeky šľahačky, ktorú by ste bežne použili na dezerty alebo na jahody, neprestávajte šľahať.
To, čo chcete dosiahnuť, je proces, kedy sa smotana „zrazí“, a tuk sa tak pomaly začne oddeľovať od cmaru. Pokračujte v šľahaní, kým sa cmar oddeľuje, a postupne ho zlievajte. Môžete ho vypiť alebo použiť napríklad na upečenie domáceho chleba.
Akonáhle už šľaháte iba hustú hmotu, vyklopte ju a na drevenej doske hneťte pod prúdom studenej vody, aby sa z nej vymyl všetok cmar a dostali ste iba kompaktnú hladkú kocku. Takto pripravené maslo dajte do nádoby, alobalu alebo potravinovej fólie.
Experimentujte aj s bylinkami
Kým je domáce maslo ešte mäkké, neváhajte a upravte si ho podľa svojej chuti. Jednoducho doň pridajte soľ alebo cesnak a bylinky a pripravte si slané alebo bylinkové maslo, ktoré je v obchodoch výrazne drahšie ako maslo neochutené.
Čerstvé bylinky umyte a nasekajte na čo najdrobnejšie kúsky. Cesnak prelisujte a rozotrite so štipkou soli alebo použite sušený. Všetky zvolené ingrediencie pridajte do misky so zmäknutým maslom a niekoľko minút dôkladne miešajte.
Hotové maslo uložte na hodinku do chladničky, potom ho dajte do potravinárskej fólie a vytvarujte do valčeka. Zabaľte do alobalu a uložte do chladničky. Bylinky kombinujte podľa toho, čo vám chutí najviac, dobrou voľbou je aj pažítka.