Masívne ZDRAŽOVANIE energií pre domácnosti, alebo štátna SEKERA v miliardách? Šok môže prísť už v roku 2026

Reklama

Vláda stojí pred kľúčovou dilemou. Bude ďalej dotovať ceny plynu a tepla, alebo nechá domácnosti pocítiť plný dopad zdražovania? Ak sa rozhodne pre druhú možnosť, môže nás v roku 2026 čakať poriadny cenový skok.

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vládna regulácia cien len odďaľuje nevyhnutný rast. Ak podpora skončí, domácnosti sa môžu pripraviť na dramatické zvýšenie nákladov.

Prudké zdražovanie v roku 2026?

Ako uvádza pravda.sk, ak štát prestane ceny dotovať, v roku 2026 môžeme očakávať nárast cien plynu o takmer 47 % a cien tepla o viac ako 30 %. To znamená, že bežné rodiny si za energie priplatia stovky eur ročne navyše.

Aktuálne opatrenia udržiavajú ceny stabilné, no ich efekt sa raz skončí. Ak by vláda nebola umelo tlmila rast cien už tento rok, zdražovanie v roku 2026 by bolo miernejšie. Takto sa však nahromadená cenová vlna môže prejaviť oveľa prudšie.

Pokračovanie dotácií? Cena za stabilitu

Ak sa vláda rozhodne energiám naďalej pomáhať, bude to mať vysokú cenu. Odhady hovoria, že v nasledujúcich dvoch rokoch by si to mohlo vyžiadať až miliardu eur. Veľká časť tejto sumy by bola potrebná už v roku 2026, kedy by dotácie mohli dosiahnuť 600 miliónov eur.

Tento tlak na štátny rozpočet prichádza v čase, keď vláda hľadá spôsoby, ako ušetriť a znižovať deficit. Doterajšie opatrenia, ako napríklad zvýšenie DPH, už značne zaťažili domácnosti. Navyše, vláda si dala za cieľ ušetriť 2,8 miliardy eur v najbližších rokoch, čo znamená, že štedré energetické dotácie môžu byť čoraz menej reálne.

Aké budú dopady na ekonomiku?

Ak ceny energií prudko vzrastú, ovplyvní to nielen rodinné rozpočty, ale aj celú ekonomiku. Vyššie účty za plyn a teplo znamenajú menej peňazí na iné výdavky, čo môže oslabiť spotrebu a spomaliť hospodársky rast. Inflácia by v roku 2026 mohla vyskočiť až na 5 %, čo by mohlo vytvoriť tlak na dôchodky a mzdy vo verejnej správe.

Ako sa rozhodne vláda?

Očakáva sa, že súčasná vláda bude pokračovať v dotovaní cien energií až do konca svojho volebného obdobia v roku 2027. Všetko však bude záležať na tom, ako sa vyvinie štátny rozpočet a či bude štát schopný ďalej si takú politiku dovoliť.

Jedno je však isté – ak dotácie skončia, nárast cien bude pre domácnosti bolestivý. Na druhej strane, ak bude štát dávať miliardy na udržiavanie lacných energií, bude ich musieť niekde inde ubrať. V najbližších mesiacoch sa teda rozhodne, či nás čaká drahší život alebo tvrdšie štátne šetrenie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Spravodajstvo