fbpx

Máš túto hračku doma? SPOZORNI, známy reťazec ju sťahuje z predaja

Nebezpečnú bábiku sieť predajní stiahla z predaja. Zdroj: Pepco.sk; Unsplash

Obchodný reťazec Pepco na svojej webovej stránke upozornil na stiahnutie bábiky Moya Mia Ultra Glow z predaja. Zistili totiž, že bábika obsahuje nadmerné množstvo hliníka, ktorý bol obsiahnutý v ružovej kriede na vlasy. Aké zdravotné riziko predstavuje nadmerné množstvo hliníka pre náš organizmus?

Nová výskumná správa nemeckých vedcov publikovaná na MedicalNewsToday naznačuje, že hoci sa vystavenie nebezpečným zlúčeninám hliníka v potravinách a produktoch znižuje, stále prijímame viac tejto látky, ako odborníci považujú za bezpečné. Čo môžeme urobiť, aby sme minimalizovali svoje vystavenie zlúčeninám hliníka?

Aj keď sa to niektorým ľuďom môže zdať neuveriteľné, pravdou je, že ľudia sú denne vystavení určitému množstvu zlúčenín hliníka a pravdepodobne ich aj prijímajú. K tomuto pravidelnému vystaveniu dochádza, pretože hliník je prítomný v mnohých výrobkoch vrátane potravín, kozmetiky, nástrojov na pečenie a, samozrejme, hliníkovej fólii.

Výskumníci vysvetľujú, že zlúčeniny hliníka sú prítomné v pitnej vode a pomáhajú ju čistiť. Ako prídavná látka sa nachádza v spracovaných potravinách, kde slúži na rôzne účely vrátane emulgátora a potravinárskeho farbiva. Niekedy sa zlúčeniny hliníka nachádzajú aj v čerstvom ovocí alebo zelenine. Stáva sa to preto, lebo ľudská činnosť, ako napríklad baníctvo, kontaminovala pôdu hliníkom.

Niektoré kozmetické výrobky, najmä dezodoranty, obsahujú hliníkové soli, ktoré výrobcovia pridávajú na posilnenie antiperspiračných účinkov výrobkov. Tento kov je prítomný aj v plechoch na pečenie a iných kuchynských potrebách. Jeho použitie je však najviditeľnejšie vo fóliách na varenie alebo vo vaničkách na donášku jedla, ktoré sú z neho vyrobené.

Bundesinstitut für Risikobewertung, BfR) v nemeckom Berlíne sa uvádza, že hoci sa expozícia zlúčeninám hliníka v potrave znižuje, ľudia stále prijímajú pomerne veľké množstvo hliníka z iných zdrojov, čo môže byť zdraviu škodlivé. Vedci z BfR prezentovali svoje zistenia v štúdii, ktorá vyšla v časopise Archives of Toxicology.

Produkty s obsahom hliníka

„Hliník je po kyslíku a kremíku tretím najrozšírenejším prvkom, a teda najbežnejším kovom zemskej kôry,“ píše výskumník Thomas Tietz. Výskumníci odhadli obsah hliníka v potravinách dostupných nemeckej verejnosti na základe údajov z nemeckej pilotnej štúdie o celkovej strave a skombinovali ich s ďalšími súbormi údajov z nemeckej národnej štúdie spotreby.

Zistili, že priemerné týždenné vystavenie sa hliníka v strave pre dospelého človeka predstavovala 50 % tolerovateľného týždenného príjmu stanoveného Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA), konkrétne 1 miligram na kilogram telesnej hmotnosti. Podľa výskumníkov je to nižšie množstvo, ako uvádzali predchádzajúce štúdie. Upozorňujú však, že príjem hliníka zostáva na potenciálne škodlivej úrovni vo všetkých vekových skupinách. Je to spôsobené predovšetkým jeho používaním v kozmetike a v obaloch potravín a nástrojov, ktoré obsahujú nepotiahnutý hliník.

„Najdôležitejším zdrojom hliníka, ktorý nie je prijímaný stravou, je dermálna [kožná] expozícia z kozmetických prípravkov, najmä antiperspirantov, ktorá podľa predchádzajúceho odhadu môžu dosiahnuť alebo dokonca prekročiť tolerovateľný týždenný príjem stanovený úradom EFSA,“ upozorňuje tím vedcov.

Tietz a jeho kolegovia však zdôrazňujú, že ľudia môžu ovplyvniť svoju expozíciu a príjem zlúčenín hliníka a pokúsiť sa ju znížiť. Odporúčajú spotrebiteľom, aby si overili, či kozmetické výrobky, ako sú dezodoranty a zubné pasty, ktoré používajú, obsahujú zlúčeniny hliníka. Ak už aj  tieto konkrétne výrobky používaš, vedci odporúčajú, aby si tak robil šetrne.

Hoci môže byť pre človeka náročnejšie identifikovať hliník v potravinách a vyhnúť sa mu, výskumníci tvrdia, že dodržiavanie pestrej stravy a striedanie značiek by mohlo pomôcť znížiť vystavenie potenciálne škodlivej látke.

Okrem toho odporúčajú, aby sa ľudia vyhýbali príprave a skladovaniu potravín – najmä kyslých a slaných – v hliníkovom riade alebo hrncoch bez povrchovej úpravy alebo v hliníkovej fólii.

Pokiaľ ide o ochranu novorodencov pred vystavením hliníku, vedci radia, že pokiaľ ide o jedlo, najlepšou voľbou je materské mlieko. Ak je to možné, najlepšou výživou je výlučné dojčenie počas prvých 6 mesiacov života dieťaťa.

Bude vás zaujímať
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie