V martinskej nemocnici sa ako prví na Slovensku podarilo úspešne vykonať transplantáciu obličky a pankreatických ostrovčekov od jediného darcu. Operácie, ktoré trvali iba 24 hodín, prebehli s pomocou medzinárodných odborníkov a tento typ liečby by mohol byť v budúcnosti dostupnejší pre širší okruh pacientov na Slovensku.
Lenka Škerová, ktorá trpí cukrovkou typu 1 od svojich siedmich rokov, sa stala prvou pacientkou, ktorá získala život zlepšujúcu transplantáciu. Pred zákrokom musela pravidelne podstupovať dialýzu a jej hladiny cukru boli veľmi nevyspytateľné. Po operácii sa jej stav výrazne zlepšil, čo sama hodnotí ako úžasnú zmenu. Informuje STVR.
Podľa odborníkov, ktorí sa podieľali na transplantácii, približne tretina pacientov, ktorí podstúpia transplantáciu Langerhansových ostrovčekov, už nevyžaduje inzulín a ďalšia tretina potrebuje iba malé dávky. Lenka patrí do druhej skupiny, kde malé dávky inzulínu rýchlo zareagovali a stav sa stabilizoval. Odborníci v oblasti transplantácií vidia veľký potenciál pre využitie tejto metódy pre pacientov s cukrovkou 1. typu na Slovensku, keďže diagnózu má v krajine viac ako 300 000 ľudí.
Inovatívna transplantácia dvoch orgánov sa uskutočnila za necelý deň. Pankreas bol prepravený do Česka, kde spolupracovali s pražským Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny na získaní pankreatických ostrovčekov. Samotná transplantácia sa uskutočnila bez potreby uspávania pacientky, čo je pre tento typ operácie veľmi nezvyčajné.
Na Slovensku sa podľa odborníkov odhaduje, že viac ako pol milióna ľudí môže trpieť cukrovkou, z čoho viac ako polovica z nich nie je ešte diagnostikovaná.
Kombinácia transplantácie obličky a pankreatických ostrovčekov má potenciál pomôcť mnohým ďalším pacientom, ak sa podarí nájsť vhodného darcu. S podporou zdravotných poisťovní a rozvinutou logistickou infraštruktúrou by mohla táto liečba v budúcnosti dostupná pre pacientov po celom Slovensku.