Ďalším debutantom v rebríčku je Igor Rintel, ktorého fintechové riešenie TrustPay neustále rastie, a to ako z hľadiska počtu klientov, objemu peňazí na účtoch, tak aj z hľadiska výnosov z platobných operácií.
Treticu nováčikov spomedzi predstaviteľov rodinných firiem uzatvára v rebríčku aj Karol Pavlů, väčšinový majiteľ firmy PPA Controll, s ktorou sú aj s rodinou významnými dodávateľmi napríklad pre atómovú elektráreň Mochovce.
Zo známych mien sa v rebríčku ocitli napríklad Ivan Kmotrík (19. miesto) vďaka podnikateľským aktivitám, ktorého majetok má hodnotu 310 miliónov eur. O miesto nižšie sa nachádza generálny riaditeľ spoločnosti Niké Roman Berger s celkovým majetkom 280 miliónov eur.
Bez zmeny sa na 30. priečke opäť objavil niekdajší štátny tajomník ministerstva hospodárstva za čias Vladimíra Mečiara, ktorý bol považovaný za jedného z podnikateľov s najväčším vplyvom na stranu Smer. Jozefovi Brhelovi s rodinou sa podarilo vďaka štátnym zákazkám pre firmy, ktoré sa zameriavajú na výrobu elektriny, tepla, servis sieťovej infraštruktúry či informačné technológie nadobudnúť majetok v sume 160 miliónov eur.
V rebríčku sú aj slovenskí športovci so zvučnými menami. Najvyšší, 110-miliónový majetok, má hokejista Marián Hossa (35. miesto). Za dve desaťročia pôsobenia v NHL si Hossa zarobil desiatky miliónov dolárov, ktoré nezhodnocuje iba investíciami do zámorských akcií či nehnuteľností.
Vo vlastníctve má aj veľkú firmu na Slovensku. Jeho výrobca a distribútor mrazených potravín Hossa Family sa minulý rok po prvý raz dostal do významnejšieho zisku, už viac ako jeden milión eur. Opäť mu vyrástli aj tržby, na takmer 65 miliónov eur, od roku 2020 firma tržby už takmer zdvojnásobila. Vlani zamestnávala Hossa Family dvestotridsať ľudí.
Z hokejovej brandže sa o dve miesta nižšie ocitol aj bývalý úspešný hokejista Zdeno Chára. „Ako prakticky každý v zámorí mám prostriedky aj v akciách a dlhopisoch. Je to taký mix, rozdelené portfólio, sčasti na Slovensku aj v Amerike,“ povedal o zhodnocovaní svojho majetku v titulkovom rozhovore Forbesu z októbra 2018. V NHL sa očakáva veľká udalosť – uvedenie do Siene slávy, ktoré príde zrejme o rok.
Zoznam dopĺňa tiež Marián Gáborík na 41. mieste (90 miliónov eur) či futbalista Marek Hamšik, ktorému k navýšeniu hodnoty majetku dopomohol aj trojročný lukratívny kontrakt s čínskym tímom Dalian Yi- fang uzavretý krátko pred pandémiou. K zhruba 40 miliónom eur v čistom, ktoré zarobil v Neapole, pribudlo v Číne ďalších približne 25 miliónov.
Ako uzatvára Forbes, zostavovanie rebríčka najbohatších Slovákov „sa riadi podľa rovnakých princípov, ako všetky rebríčky globálneho magazínu Forbes. Hodnota čistého majetku vychádza z ceny, za ktorú by sa firmy mohli predať, ak by sa tak akcionári rozhodli. Zohľadňuje trhovú kapitalizáciu, ak je firma na burze.“
Zároveň ozrejmuje, že sa v zozname nachádzajú iba tí ľudia, pri ktorých je možné „zodpovedne odhadnúť ich majetok na základe dostupných údajov. Ľudia, ktorých podiely vo firmách, s nimi spájanými, nie sú známe, v rebríčku nefigurujú.“
Kompletný rebríček 45-ich úspešných a bohatých ľudí nájdete na webovej stránke magazínu Forbes Slovensko.