fbpx

Malý orgán ukrytý v krku má veľký vplyv na celé telo. Čo sa stane, keď nefunguje správne?

Ilustračné foto: Zdroj: Unsplash, HealthCentral

S nedostatočnou alebo hyperaktívnou štítnou žľazou sa u niektorých ľudí vyvinie aj struma, čo je miesto, kde štítna žľaza opuchne a je viditeľná na krku. Nemusí to nevyhnutne spôsobiť veľký problém, ale môže to narušiť prehĺtanie a dýchanie.

Niekedy môže dôjsť k hypertyreóze, keď je na liečbu hypotyreózy predpísané príliš veľa syntetického tyroxínu – môže to trvať trochu pokusov a omylov, aby sa správne dávkovanie. Medzi ďalšie príčiny patrí autoimunitný stav nazývaný Gravesova choroba, zápal štítnej žľazy alebo nadmerná konzumácia jódu vo vašej strave.

Možnosti liečby

Bežnou možnosťou liečby hypertyreózy je terapia rádiojódom. Ide o užívanie kapsuly alebo tekutiny obsahujúcej rádioaktívny izotop jód-131, ktorý selektívne ničí bunky štítnej žľazy, ktoré produkujú tyroxín. To nepoškodzuje ostatné tkanivá v tele, ale takmer u každého to má za následok zníženie produkcie tyroxínu natoľko, že sa u nich neskôr rozvinie hypotyreóza.

Keďže hypotyreózu možno liečiť syntetickými hormónmi a nespôsobuje toľko dlhodobých zdravotných problémov, považuje sa za vhodnejšie liečiť hypertyreózu týmto spôsobom, aj keď to zachádza príliš ďaleko.

Ďalšou možnosťou, ktorá sa niekedy používa, je chirurgický zákrok na odstránenie časti alebo väčšiny štítnej žľazy, čo môže opäť viesť k hypotyreóze.

Rakovina štítnej žľazy

V štítnej žľaze môžu vzniknúť rôzne druhy rakoviny. Najbežnejšia je papilárna rakovina štítnej žľazy, ktorá zvyčajne postihuje ľudí vo veku 30 až 50 rokov. Väčšina papilárnych nádorov štítnej žľazy je malá, vyvíja sa veľmi pomaly a dobre reaguje na liečbu.

Často bude potrebná operácia na odstránenie štítnej žľazy. Ako sme videli, spôsobí to hypotyreózu, ktorá sa potom bude musieť liečiť liekmi. Môže sa použiť aj rádioterapia alebo liečba rádioaktívnym jódom, ale chemoterapia sa bežne nevyžaduje, pokiaľ sa rakovina nevráti.

Výskumníci si stále nie sú úplne istí, čo spôsobuje rakovinu štítnej žľazy. Jedným z hlavných rizikových faktorov je vystavenie žiareniu, a preto sa pozorovalo, že prípady tejto rakoviny sa zvýšili v populáciách vystavených jadrovým katastrofám, ako je Černobyľ.

Popôrodná tyroiditída

Popôrodná tyreoiditída je komplikácia postihujúca asi 5-10 percent tehotných žien, u ktorých imunitný systém napadne štítnu žľazu krátko po pôrode a spôsobí zápal. Je to bežnejšie u ľudí, ktorí už majú autoimunitné ochorenie štítnej žľazy.

Tento stav začína fázou hypertyreózy, keď nadbytok hormónu štítnej žľazy uniká do krvného obehu, a potom prechádza do fázy hypotyreózy, ktorá môže pretrvávať niekoľko mesiacov alebo sa dokonca stane trvalou. Liečba závisí od závažnosti symptómov a od toho, či sa vaše hladiny hormónov nakoniec normalizujú.

Udržať nespočetné množstvo hormónov, ktoré ľudské telo produkuje, v správnej jemnej rovnováhe je práca na plný úväzok. Aj keď sa veci len trochu pokazia, môže to mať ďalekosiahle následky. Pre malý orgán v tom zohráva obrovskú úlohu štítna žľaza – takže ak ste to neurobili predtým, možno si ju teraz raz za čas ušetríte.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie