Kalcitonín pomáha regulovať vápnik a fosfát v krvi. Funguje dvoma rôznymi spôsobmi na kontrolu hladín vápnika: inhibíciou rozpadu kosti osteoklastmi (bunka, ktorá odbúrava kostné tkanivo, pozn. red.), čím bráni uvoľňovaniu nadbytočného vápnika; a znížením reabsorpcie vápnika v obličkách.
Nie je však úplne jasné, aká dôležitá je táto funkcia – zdá sa, že ľudia s veľmi vysokým alebo veľmi nízkym kalcitonínom nevykazujú žiadne nepriaznivé účinky.
Čo sa deje, keď nefunguje správne?
Udržiavanie správnej rovnováhy medzi T3 a T4 je nevyhnutné pre správne fungovanie mnohých telesných systémov. Čo sa však stane, keď sa veci pokazia?
Hypotyreóza – alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy je najčastejšou poruchou postihujúcou orgán. Väčšina prípadov je spôsobená autoimunitnou reakciou (Hashimotova choroba) alebo je vedľajším účinkom liečby iných porúch. Niekedy je tento stav zdedený, ale deti narodené v mnohých krajinách (vrátane USA a Spojeného kráľovstva) sú na to krátko po narodení vyšetrené.
Symptómy majú tendenciu nastupovať pomaly, niekedy v priebehu rokov, takže môže byť zložité odhaliť problém. Medzi hlavné znaky patria:
- Únava
- Problém nabrať váhu
- Depresia
- Bolesť svalov
- Suchá pokožka a vlasy
- Zvýšená citlivosť na chlad
Hypotyreóza je bežnejšia u žien ako u mužov. Liečba spočíva v užívaní syntetickej formy hormónu tyroxínu, aby sa hladiny vrátili tam, kde by mali byť. Zatiaľ čo sa vo všeobecnosti vyžaduje, aby liečba pokračovala po celý život, návrat hormonálnych hladín do rovnováhy vo všeobecnosti zmierňuje symptómy.
Opačným stavom je hypertyreóza, hyperaktívna štítna žľaza. Symptómy zvyčajne zahŕňajú:
- Zvýšená chuť do jedla
- Strata váhy
- Rýchly alebo nepravidelný srdcový tep
- Podráždenosť
- Potenie
- Roztrasené ruky
- Časté pohyby čriev
(Článok pokračuje na ďalšej strane)