Malý bývalý sovietsky satelit, napísal denník o Česku. Po kritike titulok zmenil

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR/AP

Denník Wall Street Journal (WSJ) zmenil titulok svojho článku o českej pomoci Ukrajine v reakcii na kritiku, ku ktorej sa pridal aj veľvyslanec USA v Prahe Bijan Sabet. V titulku sa pôvodne uvádzalo, že „malý bývalý sovietsky satelit“ hľadá vo svete muníciu pre Ukrajinu, a to aj u niektorých partnerov Ruska.

Viacerí ľudia na sociálnych sieťach kritizovali označenie Českej republiky ako stereotypné. Denník neskôr na svojej webovej stránke titulok zmenil a v pondelok sa článok objavil na titulnej strane pod titulkom „Česko hrá veľkú úlohu pri dodávkach delostreleckých granátov na Ukrajinu“.

„Vážený WSJ, opravil som to za vás,“ poznamenal veľvyslanec Sabet na sieti X, pričom na snímke obrazovky preškrtol titulok amerického denníka a názov Českej republiky nahradil svojím: „Demokratická krajina už viac ako 30 rokov a dôležitý partner v NATO.“

Na článok reagovalo aj dobrovoľnícke združenie aktivistov NAFO, ktorého cieľom je bojovať proti ruskej propagande. V otvorenom liste redakcii WSJ, ktorý podpísal írsky novinár Ian Willoughby, NAFO uznáva, že Česká republika je v článku vykreslená v pozitívnom svetle, ale združenie sa domnieva, že opis krajiny ako bývalého sovietskeho satelitu je vzhľadom na zahraničnopolitický postoj Prahy, ktorý zahŕňa silnú podporu Ukrajine, zavádzajúci a urážlivý.

„Minulosť studenej vojny sme nechali ďaleko za sebou a je načase, aby ste aj vy urobili to isté,“ píše sa v liste redakcii amerických novín.

V článku uverejnenom v nedeľu sa Česká republika označuje za jedného z najhorlivejších podporovateľov Ukrajiny v jej obrane proti ruskej agresii. Podľa WSJ Praha zabezpečila približne 800 000 delostreleckých granátov od rôznorodých dodávateľov z celého sveta a identifikovala ďalších 700 000, ktoré by mohla objednať s dodatočnými finančnými prostriedkami.

Česká republika to podľa denníka dokázala vďaka svojim kontaktom z čias studenej vojny a neutrálnemu postoju, ktorý voči nej zaujali krajiny „globálneho Juhu“, ktoré na podobné žiadosti USA nereagovali.

„Česká iniciatíva pomôže Ukrajine stabilizovať front a znovu získať prevahu,“ povedal pre WSJ Nico Lange, bývalý náčelník štábu nemeckého ministerstva obrany. Podľa analytikov Ukrajina potrebuje každý mesiac až 200 000 kusov munície rôzneho kalibru, aby mohla čeliť ruskému náporu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie