Každý človek má obvykle recept na vzťah toho druhého. Mali by ste sa ale odporúčaniami ľudí okolo seba riadiť, zvlášť keď ide o ukončenie vzťahu? Každý pár je jedinečný a rozchod nemusí byť nutne jediným riešením na to, aby ste boli šťastní. Úprimne, je úplne bežné, že vaši blízki a rodina si šťastie predstavujú inak ako vy.
Než odsúhlasíte mamičke, že sa so svojím „nevhodným“ partnerom pre pokoj jej duše rozídete, myslite na to, že aj váš rodič je len človek a že vám dáva radu, o ktorú nestojíte a zároveň takú, ktorú by v rovnakej situácii sám neprijal, radí portál novinky.cz.
„Ak vám ktokoľvek z vašej rodiny či priateľov začne radiť, zvážte, na akom základe sú postavené ich odporúčania, koľko informácií zdieľate o svojom vzťahu s ostatnými. Každý vzťah je jedinečný a to, čo funguje pre jeden pár, nemusí fungovať pre iný,“ radí na Psychológov Today psychológ Jeffrey Bernstein.
Pozná rodina a priatelia realitu, alebo len vašu pravdu?
Prvá vec, ktorú treba zvážiť, je, koľko toho zdieľate o svojom vzťahu s ostatnými. Keď sa otvoríte o vzostupoch a pádoch vášho vzťahu, pozývate ostatných do tých najintímnejších častí svojho života. Zdieľanie síce môže byť formou terapie, môže ale tiež vytvoriť situáciu, keď ostatní majú pocit, že vám do vášho života môžu hovoriť, miešať sa do neho. Je dobré si uvedomiť, že ak sa druhým budete len sťažovať a hovoriť negatíva, ťažko sami uvidia tie pozitívne stránky vzťahu. Ľahko tak získajú pocit, že váš vzťah je devastujúci. Takže pre rozhodnutie, ako vzťah riešiť, majú vaši blízki len obmedzené informácie. Preto sa občas podeľte aj o pekné chvíle vo vzťahu a úspechy.
Selektívny výber toho, čo zdieľate, pomáha zaistiť, aby rady, ktoré dostávate, boli vyváženejšie a bez emocionálnych predsudkov.
Riadia sa sami radami, ktoré dávajú?
Ďalším kritickým faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je, či tí, ktorí vám radia ukončiť vzťah, sa sami riadia rovnakými štandardmi vo svojom vlastnom živote. Naozaj majú vzťah zaliaty slnkom, neveru by neodpustili a nikdy by netolerovali časovo náročné koníčky svojej polovičky? Nie je totiž neobvyklé, že ľudia dávajú rady, ktoré by sami tiež neprijali.
„Ľudia, ktorí často dávajú rady, môžu mať vo svojich vzťahoch nevyriešené problémy, čo ich vedie k tomu, že sú príliš kritickí alebo pesimistickí ohľadom tých vašich. Je dôležité si uvedomiť, že to, že niekto hlasno hovorí o tom, čo by ste mali robiť, neznamená, že má všetky odpovede alebo že jeho pohľad je relevantnejší ako ten váš. Každá rada je zafarbená skúsenosťou toho, kto ju dáva. Jeho neistotami, obavami. Každý, kto vám udeľuje akúkoľvek radu, to robí preto, že sa sám snaží spracovať vlastné emócie, ktoré sa pred ním vďaka vášmu oznámeniu objavili,“ dodáva Jeffrey Bernstein.
Každý vzťah je jedinečný
Je tiež dôležité pochopiť, že každý vzťah je jedinečný a to, čo funguje pre jeden pár nemusí fungovať pre iný. Rozdiely, ako vy a váš partner komunikujete, vyjadrujete lásku alebo zvládate konflikty, môžu byť ostatnými mylne interpretované ako známky nezlučiteľnosti, aj keď sa v skutočnosti jedná o pravý opak.
„Dôležité je, aby ste vy a váš partner chápali a oceňovali spôsoby vyjadrovania lásky toho druhého a boli ochotní spolupracovať na preklenutí nezhôd. V praxi to znamená, že pre jedného môže byť zmysluplné iba verbálne vyznanie lásky, čo ale druhý nevie. Vyznaním lásky je pre neho to, že vyčistí auto, privezie nákup, vyvenčí psa. Vnímajte signály. A správne ich detekujte. To, že vám partner stokrát denne nevyzná lásku, neznamená, že vás nemá rád. Len to skrátka vysloviť nevie a použije radšej inú formu,“ upozorňuje odborník.
Je preto dôležité si uvedomiť, že za váš vzťah a jeho dynamiku nesiete zodpovednosť len vy a váš partner. A keď vám ľudia radia, aby ste sa rozišli, môžu to urobiť z obáv, ktoré nemusia byť v súlade s vašimi hodnotami a skúsenosťami.
Existuje však situácia, keď rady druhých sú opodstatnené. Predovšetkým pokiaľ váš vzťah zahŕňa emocionálne alebo fyzické týranie. „Ak sa ocitnete v násilnom vzťahu, je životne dôležité vyhľadať pomoc odborníkov, ktorí vás môžu podporiť. Každý by si mal byť vedomý svojej hodnoty a hľadieť aj na svoju vlastnú bezpečnosť,“ uzatvára Bernstein.