Daj pozor na chlór vo vode. Malé deti sú citlivé na jeho nadmernú prítomnosť

Ilustračná fotografia (Zdroj: FOTO TASR/Ján Krošlák, František Iván)

Počas horúčav sa každému uľaví, keď sa zájde osviežiť k vode. Avšak či už sa rozhodneš navštíviť vodu v bazéne alebo v mori, hrozia ti nepríjemné zdravotné problémy.

Chlór patrí k najpoužívanejším spôsobom dezinfekcie vody na kúpanie. Na jeho nadmernú prítomnosť sú citlivé malé deti. Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Na nadmernú prítomnosť chlóru sú obzvlášť citlivé veľmi malé deti, respektíve deti s predispozíciami na vznik alergií. Ide o podráždenie pokožky vo forme začervenania alebo ekzému, podráždenie slizníc dýchacieho systému (dráždivý kašeľ) či očných spojiviek (nepríjemné štípanie očí, začervenanie a slzenie),“ priblížili.

Prevádzkovatelia kúpalísk musia dodržať v bazénoch limit množstva chlóru, ktorý stanovuje vyhláška. Často však v praxi dochádza k prekročeniu hodnôt.

„Množstvo chlóru zvyšujú prevádzkovatelia najmä z preventívnych dôvodov v období najväčšej návštevnosti. Po takomto zistení je prevádzkovateľom nariadený výkon účinných opatrení na nápravu,“ dodala Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia úradu.

Kúpanie v mori i bazéne môže podráždiť oči či spôsobiť infekciu

Kúpanie môže podráždiť oči či spôsobiť bakteriálnu infekciu. V bazénoch a jazerách je oproti slanej vode riziko infekcií vyššie. Upozornila na to Slavomíra Hercová z oftalmologickej ambulancie Agel Clinic v Bratislave na sociálnej sieti.

„Slaná voda môže podráždiť očí, ale riziko bakteriálnej infekcie nehrozí tak ako v sladkej. V bazénoch a jazerách je riziko infekcií vyššie,“ uviedla v príspevku.

V prípade nosenia kontaktných šošoviek odporúča používať pri plávaní plavecké okuliare. „V lete odporúčam uprednostniť jednodňové kontaktné šošovky. Zvlášť pri ceste do exotických krajín a do krajín s nižším hygienickým štandardom,“ doplnila odborníčka. Zároveň zdôraznila, že starostlivosť o kontaktné šošovky musí byť v lete dôsledná.

Hercová upozornila, že infekciu možno do oka preniesť aj rukou. „Počas leta sú vysoké teploty, viac sa potíme a máme tendenciu oči si utierať rukou. Treba si preto dávať pozor, aby sme si rukami nezaniesli infekciu do očí,“ ozrejmila.

Liečba mierneho infekčného zápalu sa dá podľa slov odborníčky zvládnuť antiseptickými kvapkami. „Na hnisavý zápal očný lekár predpíše lokálne antibiotiká,“ dodala.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie