Ide o dobre premyslený podvod, pretože pri druhom pokuse obete kód presmeruje na správnu webovú stránku, vďaka čomu zabudnú na počiatočný neúspešný pokus o nabíjanie. Môžu byť v domnení, že sa platba jednoducho nepodarila. V tejto chvíli je už neskoro.
Aby nebol podvod okatý, niektorí zlodeji nastavujú limit na maximálnu možnú čiastku. Takto sa transakcia zdá legitímnejšou. Neskôr ti ale môžu účet kedykoľvek celkom vybieliť. Tento typ zločinu sa začal šíriť Európou rýchlym tempom. Prvé prípady sa objavili vo Francúzsku koncom minulého roka a teraz na riziko upozornil aj nemecký autoklub ADAC. Čo s tým? Ako sa vyhnúť pasci zlodejov?
ADAC odporúča, aby boli elektromobilisti pri skenovaní QR kódov všímaví a zamerali sa na detaily. Správne je sledovať displej, na ktorom sa zobrazí nezvyčajne vysoká suma, ktorá sa z účtu odčíta, alebo je webová stránka operátora vizuálne pochybná. Falošné stránky sa zväčša vyznačujú pravopisnými chybami.
Bezpečnejšie je používanie nabíjacej aplikácie priamo od operátora, jeho kartu alebo čip. Veľa môžu urobiť pre bezpečnosť aj prevádzkovatelia nabíjacích staníc. Napríklad použitím takzvaných dynamických QR kódov, ktoré nie sú vytlačené na nálepke, ale zobrazujú sa priamo na displeji stojana.
Ako dodáva ADAC, operátori by mohli prestať úplne využívať QR kódy a ako alternatívu používať na platbu platobné terminály. Bohužiaľ, tie sú výnimkou. Povinné sú v rámci EÚ len od 1. apríla a pravidlo sa vzťahuje iba na nové nabíjacie stanice.
Skôr vybudované stanice sa taktiež budú musieť prispôsobiť novej možnosti platby za nabíjanie, ale čas majú až do 1. januára 2027. Dovtedy nie je vylúčené, že počet podvodov raketovo vzrastie vzhľadom na stúpajúci trend s počtom majiteľov elektromobilov v Európe. Prípady sa môžu pokojne stať aj na Slovensku, keďže zločin hranice nepozná. Zatiaľ takéto prípady oficiálne hlásené neboli, to ale neznamená, že sa nestali alebo v blízkej budúcnosti nemôžu stať.