fbpx

Maďarský vízový krok otvára dvere ruským špiónom, varuje EÚ

Na prvej snímke maďarský premiér Viktor Orbán a na druhej ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: FOTO TASR/AP

Orbán vyvolal odpor u ďalších lídrov EÚ začiatkom tohto mesiaca, keď cestoval do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom po zastávke v Kyjeve, údajne v snahe sprostredkovať mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou.

Zatiaľ čo Maďarsko zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ do konca roka, ostatní lídri rýchlo vyhlásili, že Orbán ich na svojich cestách nezastupuje. Mnohé krajiny odvtedy odmietli posielať svojich ministrov na stretnutia konané v Maďarsku, čo viedlo k ich preloženiu do Bruselu.

Podľa pravidiel EÚ majú národné vlády právomoc rozhodovať o legálnej migrácii a pracovných povoleniach. Ľudia mimo EÚ, ktorí majú víza EÚ, sa môžu voľne pohybovať v schengenskom priestore, ktorý zahŕňa 29 krajín vrátane Nórska a Švajčiarska.

Podľa sankcií zavedených od vojny v roku 2022 nemajú Rusi zákaz cestovať do EÚ, hoci leteckým spoločnostiam so sídlom v Rusku už nie je dovolené lietať do bloku a stovky ľudí spojených s Kremľom sú na zoznamoch individuálnych zákazov cestovania a zmrazenia majetku.

Európska komisia v utorok oznámila, že sa obracia na Budapešť, aby „objasnila rozsah tohto systému a či patrí pod pravidlá EÚ“. Hovorca komisie dodal, že Rusko predstavuje „bezpečnostnú hrozbu pre EÚ“ a že všetky nástroje prijaté na národnej úrovni musia „zabezpečiť bezpečnosť únie a zohľadniť aj bezpečnosť schengenského priestoru“.

Hovorkyňa Michela uviedla, že sa nemôže vyjadriť, kým list nedorazí.

Hovorca maďarskej vlády okamžite nereagoval na žiadosť o komentár.

EPP bola kedysi Orbánovou politickou rodinou, až kým ho v roku 2021 nevyhnali kvôli obavám z jeho čoraz autokratickejšieho vládnutia. Jeho strana Fidesz, ktorá vyznáva ultranacionalistické názory, sa odvtedy spojila s Marine Le Penovou z Francúzska a ďalšími krajne pravicovými stranami v Európskom parlamente.

Narastajúca frustrácia z Maďarska pre jeho proruský postoj tiež napäla vzťahy s jeho bývalým spojencom Poľskom.

Cez víkend Orbán zaútočil na Poľsko za „najviac svätuškársku a pokryteckú politiku“, pričom tvrdil, že nakupuje ruskú ropu „nepriamo“.

Poľský námestník ministra zahraničných vecí Władysław Teofil Bartoszewski odmietol toto tvrdenie. „Naozaj nechápem, prečo chce Maďarsko zostať členom organizácií, ktoré tak veľmi neznášajú a ktoré ich údajne zle zaobchádzajú,“ povedal.

„Prečo si [Orbán] nevytvorí úniu s Putinom a niektorými autoritárskymi štátmi tohto typu?“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie