fbpx

Maďarské nariadenie selektuje utečencov z Ukrajiny. Nárok na bezplatné ubytovanie stratili aj matky s deťmi

Ilustračný obrázok. Foto: reprofoto, TV JOJ, RTL

Na ulici tak pre nariadenie skončilo na ulici asi tritisíc Ukrajincov – zväčša ženy a deti zo Zakarpatskej oblasti, ktorá je susednou oblasťou s Maďarskom. „Je to veľmi zvláštna predstava, najmä keď komisár OSN povedal, že nie je bezpečné vrátiť sa na Ukrajinu,“ opísala vedúca programu pre utečencov Helsinský výbor Anikó Bakonyi.

Napríklad v obci Kocs, v komárňansko-ostrihomskej župe, skončilo pre zmenu na ulici viac ako 120 ľudí, väčšinou matiek s deťmi. Helsinský výbor dodáva, že je to všetko absurdné a nezákonné.

Jedna z utečenkýň Jolánka Lakatos zo Zakarpatskej oblasti tvrdí, že „len nám trochu pomôžu, to nie je, že nie sme Ukrajinci. Hovoríme po maďarsky, ale všetky papiere máme ukrajinské“. Léderer krúti hlavou: „Úplne nepochopiteľné pravidlo. Na Ukrajine je vojna. Bodka. Pri fronte, ktorý sa mení každú chvíľu, kto určí, ktorá časť je bezpečná?“

Treba dodržiavať rovnaké práva

Zo štyritisíc štátom ubytovaných utečencov zhruba tri štvrtiny tento nárok stratilo a najviac sa to dotklo práve utečencov zo Zakarpatskej oblasti.

„Ako to, že tam nie je vojna? Dobre, v Zakarpatsku sa nestrieľa. Ale tak potom nech našich chlapcov neodvlečú násilím na front,“ dodáva utečenkyňa Lakatos.

„Ale každý deň hučia sirény, celé dni nie je elektrina, a bez nej ani voda,“ povedala utečenkyňa zo Zakarpatskej oblasti Oľha BerkiI. „Toto obmedzenie je úplne protiprávne. V rámci EÚ treba dodržať všade rovnaké práva pre tých, ktorí majú status utečenca a prišli z Ukrajiny,“ doplnila Bakonyi.

V Ostrihome sa podarilo nájsť ubytovanie približne cez päťdesiat vysťahovaným utečencom, z ktorých väčšina boli ženy a deti. „Toto je len dočasné, je dôležité nájsť dlhodobé riešenie. O týždeň začína škola, treba, aby v nej deti pokračovali,“ dodala Bakonyi. „Keď si myslia, že je tam bezpečne, odvážili by sa stráviť noci na Zakarpatsku?“ pýta sa Léderer.

Gulyás dopĺňa, že české, poľské a rumunské opatrenia sú podobné a všetci obmedzili azylovú podporu, nie je to ojedinelý jav. Štát podľa neho od začiatku vojny vynaložil ročne 10 miliárd forintov (25 miliónov eur) na ubytovanie inak práceneschopných ľudí. Čo sa týka detí a žien, kontaktovali charitatívnu organizáciu, takže noc v úkryte strávili aj ľudia, ktorí sa v Kocsi dostali do ťažkej situácie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie