fbpx

VIDEO: Macron utŕžil vo voľbách DEBAKEL. Vo Francúzsku začína intenzívna kampaň pred druhým kolom

Reklama
Bývalá predsedníčka krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová a Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Nedeľné hlasovanie sa uskutočnilo po chaotickej a nestálej trojtýždňovej kampani – najkratšej v modernej francúzskej histórii –, v ktorej Macron varoval voličov pred hrozbou „občianskej vojny“, ak by si vybrali niektorého z jeho hlavných rivalov.

Takmer 67-percentná účasť v parlamente bola najvyššia od čias, keď bývalý prezident Jacques Chirac vyhlásil posledné predčasné voľby vo Francúzsku v roku 1997 – a utrpela rovnako katastrofálny odpor.

Prekvapivý krok Emmanuela Macrona rozpustiť dolnú komoru parlamentu prišiel po prieskumoch Európskeho parlamentu, v ktorých Le Penovej RN porazilo vládnucu stranu.

Ľudia vyšli na protest do ulíc

Predbežné výsledky volieb v nedeľu večer nenechali chladných tisíc ľudí vo Francúzsku, ktorí demonštrovali proti vzostupu krajnej pravice. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
Protestujúci sa zhromaždili na parížskom Námestí Republiky po výzve na demonštrácie novej ľavicovej aliancie.

Na proteste sa podľa DPA zúčastnili aj poprední ľavicoví politici. Zhromaždenia a protestné pochody sa konali aj v mestách Nantes, Dijone, Lille a Marseille.

V Lyone, treťom najväčšom meste Francúzska, malo dôjsť k potýčkam medzi demonštrantmi a políciou, uvádza DPA s odolaním na francúzske médiá. Policajti boli údajne zasiahnutí fľašami a zábavnou pyrotechnikou.

Intenzívna kampaň

Prezident Macron a jeho spojenci v pondelok začali týždeň intenzívnej kampane pred druhým kolom volieb, ktoré bude o týždeň (7. júla), aby zabránili krajnej pravici v jej historicky prvom získaní absolútnej väčšiny.

Francúzsky premiér Gabriel Attal, ktorý bude po druhom kole pravdepodobne nútený podať demisiu, varoval, že krajná pravica je teraz pred „bránami moci“. RN by podľa neho v druhom kole nemala dostať „ani jeden hlas“.

„Máme sedem dní na to, aby sme Francúzsko ochránili pred katastrofou,“ zdôraznil Raphaël Glucksmann, ktorý je kľúčovou postavou ľavicového NFP.

Vstup protiimigračnej a euroskeptickej RN do vlády by bol zlomovým bodom v moderných dejinách Francúzska: Krajne pravicová strana by sa moci vo Francúzsku ujala prvýkrát od druhej svetovej vojny, keď jeho územie obsadilo nacistické Nemecko.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie