fbpx

Macron nevylučuje nasadenie vojakov na Ukrajinu. Každá krajina sa o tom môže rozhodnúť samostatne

Na archívnej snímke z 26. februára 2023 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron si podávajú ruky po spoločnej tlačovej konferencii v Paríži. V Paríži sa v pondelok 26. februára 2024 stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. Zdroj: TASR/AP

Pre Francúzsko je to významný posun. Paríž predtým tvrdil, že unáhlené nákupy zbraní a granátov z krajín mimo EÚ riskujú demotiváciu európskych výrobcov obranného priemyslu v čase, keď sa kontinent musí viac spoliehať sám na seba.

„Je to uznanie výzvy, ktorej Ukrajina čelí, a to, že je tu o niečo viac darov, je to česť Francúzom. Dlhodobo sa obávajú nákupov z krajín mimo EÚ a je to znak toho, že sú ochotní byť pragmatickí,“ povedal Mujtaba Rahman, európsky šéf skupiny Eurasia Group.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred samitom ostro pripomenul, že EÚ výrazne nedodržala sľuby o dodávkach munície. Zelenskyj vo svojom prejave v Kyjeve zdôraznil, že EÚ nedokázala do marca dodať 1 milión nábojov.

„Z milióna nábojov, ktoré nám sľúbila Európska únia, neprišlo 50 percent, ale 30 percent. Žiaľ,“ povedal Zelenskyj spolu s bulharským premiérom Nikolajom Denkovom na tlačovej konferencii. Macron tiež oznámil, že lídri sa dohodli na vytvorení deviatej koalície spôsobilostí pre hlboké údery, ktorá sa zameria na rakety stredného a dlhého doletu. Medzi ďalšie patrí delostrelectvo, protivzdušná obrana a odmínovanie.

Zatiaľ čo Francúzsko a Spojené kráľovstvo už poslali na Ukrajinu riadené strely, respektíve SCALP a Storm Shadows, nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok zopakoval, že jeho vláda nie je za poskytnutie rakiet dlhého doletu Taurus Kyjevu.

Zhromaždenie na vysokej úrovni v Paríži prišlo v čase, keď Ukrajina, ktorá vstúpila do tretieho roku vojny proti ruským inváznym silám, čelí nedostatku munície na frontovej línii a neistote v súvislosti s nestálou podporou Západu, napriek tomu, že podpísala bilaterálne bezpečnostné dohody s Francúzskom, Nemeckom, Taliansko, Kanada a Dánsko.

Robert Fico: V Paríži bola čisto bojová atmosféra, nepadlo ani slovo o mieri

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok na stretnutí európskych lídrov v Paríži potvrdil postoj vlády SR a koaličných partnerov, že nikdy nebudú súhlasiť s vyslaním slovenských vojakov do vojny na Ukrajine. Premiér o tom informoval na sociálnej sieti.

„Ako sme dnes ráno v Bratislave na viacerých zasadnutiach predpokladali, v Paríži bola čisto bojová atmosféra podporujúca vojnu. Nepadlo ani slovo o mieri, čo ma osobne veľmi mrzí,“ citoval Fica tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Premiér pred odletom z Paríža uviedol, že stretnutie zorganizované francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom bolo diskrétne, preto sa nemôže vyjadriť k príspevkom jednotlivých účastníkov.

„Môžem potvrdiť, že sú krajiny, ktoré sú pripravené poslať svojich vlastných vojakov na Ukrajinu, sú krajiny, ktoré hovoria, že nikdy, medzi ne patrí aj Slovensko, a sú krajiny, ktoré hovoria, že tento návrh treba zvážiť,“ povedal Fico.

Podľa vlastných slov vo svojom vystúpení na konferencii zopakoval základné pozície vlády SR. „Naša vláda je mierovo orientovaná, naša vláda odmieta pokračovanie vojny, nebudeme posielať zbrane na Ukrajinu, orientujeme sa len na civilné projekty, a čo je najpodstatnejšie, je zhoda vo vládnej koalícii, že nikdy nebudeme súhlasiť s tým, aby slovenskí vojak išiel na Ukrajinu do tejto vojny,“ doplnil.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie